Informują o obowiązku wymiany “kopciuchów”!

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Za niecały rok, od 1 stycznia 2023 r., użytkowanie miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń niespełniających wymagań ekoprojektu oraz kotłów bezklasowych, które emitują najwięcej zanieczyszczeń i w znacznej mierze odpowiadają za zły stan jakości powietrza w sezonie grzewczym w naszej gminie, stanie się nielegalne.

W ciągu ostatnich kilku lat kwestia jakości powietrza stała się zagadnieniem o znaczeniu ogólnopolskim. Dane pokazują, że problem ten dotyczy zarówno największych polskich miast, jak i mniejszych miejscowości.

Kierując się troską o zdrowie mieszkańców Mazowsza i środowisko, Sejmik Województwa Mazowieckiego w dniu 24 października 2017 r. przyjął uchwałę nr 162/17, tzw. „uchwałę antysmogową”, wprowadzającą na obszarze województwa mazowieckiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uchwała obowiązuje od 11 listopada 2017 r. Do przestrzegania jej przepisów zobowiązani są wszyscy mieszkańcy Mazowsza.

Od czasu wprowadzenia przedmiotowej uchwały, na Mazowszu można montować tylko takie nowe kotły, piece i kominki na paliwa stałe, które zapewniają minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń, określone w załączniku II rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe. Przepisy uchwały wprowadzają również konieczność wymiany urządzeń bezklasowych oraz spełniających wymogi klasy 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012.

W przypadku miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń nieposiadających certyfikatu ekoprojektu, konieczna będzie ich wymiana bądź doposażenie w urządzenie odpylające (np. elektrofiltr), które obniży emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu.

Dla mieszkańców eksploatujących kotły, piece, kominki i inne źródła ciepła opalane paliwami stałymi, niespełniające norm ekoprojektu, przewidziano okresy przejściowe umożliwiające dostosowanie się do nowych regulacji – przy jednoczesnym uwzględnieniu, że bardziej emisyjne instalacje będą musiały być dostosowane w krótszym terminie niż instalacje o niższych poziomach emisji.

Za niecały rok, od 1 stycznia 2023 r., użytkowanie miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń niespełniających wymagań ekoprojektu oraz kotłów bezklasowych, które emitują najwięcej zanieczyszczeń i w znacznej mierze odpowiadają za zły stan jakości powietrza w sezonie grzewczym w naszej gminie, stanie się nielegalne. Osoba naruszająca przepisy uchwały może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 zł lub grzywną do 5 000 zł.

Podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie obowiązującej uchwały antysmogowej, jak również korzyści zdrowotnych i środowiskowych, wynikających z redukcji niskiej emisji, jest bardzo ważne. Dlatego samorząd województwa mazowieckiego przekazuje Państwu otwarty list, informujący o zbliżającym się terminie wejścia w życie zakazu używania kopciuchów oraz ulotki dotyczące uchwały antysmogowej i Programu Czyste Powietrze, przygotowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

ź: mazovia.pl

Przykład montażu – elektrofiltra Remotio – koszt zakupu ok. 3200zł

3 komentarze do “Informują o obowiązku wymiany “kopciuchów”!”

 1. Unlike the nice porcelain manufacturers of the 19th
  Century, Baccarat did not have a defined system for marking
  its items when it was first based. Manufacturing at Baccarat continued
  into the 20th Century, and the manufacturing unit opened new showrooms in America.

  Most of those were made within the nineteenth Century, when Baccarat was receiving its most essential commissions from its shoppers.
  In the mid-19th Century, both King Louis-Philippe and the Emperor Napoleon III would become vital customers of the manufacturing facility.
  Baccarat’s strong showings at the nice Exhibitions of the nineteenth
  Century would earn it admirers and prospects from additional afield, together with in Ottoman Turkey, Portugal,
  Japan, and India. From the well-known Tsar Vodka glass, to the Candelabra
  du Tsar, a few of Baccarat’s most spectacular creations have been for the Russian Tsars.
  Eiroa launched a predominantly Honduran tobacco mix, a departure from the
  standard Cuban tobacco, which pleasantly surprised cigar fans
  and solidified Baccarat’s place on the earth of premium cigars.
  The knowledgeable blending and building of these cigars guarantee a smooth, even burn and a flavorful journey
  that can depart you eager to your subsequent Baccarat cigar.

  Odpowiedz
 2. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared
  to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you,
  I definitely get annoyed while people think about worries
  that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out
  the whole thing without having side-effects , people could take a
  signal. Will likely be back to get more. Thanks

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.