Nie będzie asfaltu na Kościelnicy!

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Nie będzie asfaltu na Kościelnicy!

Wyścig Jesieni, LeŚny BieG, Bieg Mikołajkowy, to imprezy, które jako Klub Kolarski 24h i mieszkańcy Czarnowca organizujemy, bądź organizowaliśmy w podobnym składzie z ekipą i pod szyldem AG Bez Limitu Ostrołęka i okolice.
Te imprezy odbywały się i odbywają się między innymi po drodze zwanej “kościelnicą”.

Dlaczego taka nazwa drogi w lesie Lasów Państwowych?
Jeszcze przed II Wojną Światową, podczas wojny i do lat 70-tych XX Wieku mieszkańcy z Kamianki w Gminie Rzekuń jeździli rowerami, konno i szli pieszo do najbliższego kościoła, który znajdował się w Rzekuniu. Ci, którzy mieszkali najbliżej Kościelnicy mieli do pokonania dystans około 7,5 kilometra. Mieszkańcy obecnej Kamianki (wcześniej Kamionki), okolic sklepu i remizy OSP musieli dodatkowo jechać lub iść dwa kilometry więcej!
O ile jazda “w konia” na furmance i marsz (dziś mówimy “z buta”) był znośny, bo podłoże Kościelnicy było bardzo piaszczyste, to jazda rowerem często ograniczała się do prowadzenia dwukołowca przez większą część tej drogi.
Ludzie pomimo dużych odległości korzystali z tego najwygodniejszego skrótu do kościoła, do szkoły, na targ czy do Spółdzielni GS po zakupy artykułów spożywczych, materiałów budowlanych czy węgla.
W przeszłości pokonanie tej piaszczystej drogi to był obowiązek i niewygoda, bo ludzie szli Kościelnicą boso i pchali rowery aby dopiero na wysokości traktu goworowskiego (obecnie droga 4403W) wsiąść na rower oraz na wysokości stawu wodnego na początku Rzekunia obmyć nogi i założyć buty. Ludzie jeździli i chodzili licznie Kościelnicą i chociażby z tego powodu, bo nie było GPS nazwali wybrane miejsca tak aby opisowo móc określić gdzie są. Od strony Czarnowca jechali przez “wał”, później przez “sowijowe góry” następnie była “szkółka”.
Nasze czasy czyli XXI Wiek to już Kościelnica wygodna i częściowo utwardzona choć i tu niektórzy rowerzyści mają trudności z pokonaniem całej jej długości (ok. 4 km) na rowerze.
Teraz jednak jedziemy tam dla przyjemności, rozrywki, rywalizacji lub na grzyby.
Jeździmy rowerami po Kościelnicy i biegamy aby poprawić sobie nastrój lub kondycję.
A gdyby tak wiek wcześniej ktoś wymyślił rowery MTB? 🙂

Dziś podczas spotkania w siedzibie Nadleśnictwa Ostrołęka padły z ust Nadleśniczego Pana Zdzisława Gadomskiego (mieszkańca Czarnowca) najważniejsze słowa o Kościelnicy:

“Kościelnica będzie wykonana w technologii naturalnej, to znaczy z naturalnego kruszywa. Nie będzie na niej asfaltu ani betonu!”

Po zapewnieniu Pana Nadleśniczego rowerzyści i spacerowicze oraz biegacze będą nadal mogli z niej korzystać bez ograniczeń, bo takie jest założenie leśników aby las udostępniać społeczeństwu, szczególnie temu aktywnemu.
Powstaną również dwa miejsca postojowe, na których będzie można odpocząć.

UWAGA!
Już niebawem kolarze korzystający na co dzień z trasy “Wyścigu Jesieni” mogą zauważyć prace leśne i drogowe na tym odcinku. Bardzo prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i omijanie tej drogi podczas budowy. W miarę możliwości wyznaczymy tymczasowy objazd tak aby rowerzyści nie ryzykowali niepotrzebnego wjazdu gdzie prowadzone będą prace budowlane.
Inwestycja Nadleśnictwa Ostrołęka ma zakończyć się do końca października 2023 r. Mamy jednak wielką nadzieję, że już do 15 października będzie ona przejezdna, bo właśnie wtedy razem z Lasami Państwowymi planujemy zorganizować trzecią edycję Wyścigu Jesieni.

Gratulujemy leśnikom podjęcia dobrej decyzji o podłożu drogi z jakiego będzie wykonana Kościelnica!

Dziękujemy za wieloletnią współpracę podczas konsultacji przy planowanych drogach dla rowerów oraz spacerowiczów i znaczne wsparcie finansowe imprez organizowanych przez KK24h i Sołectwo Czarnowiec na terenach Lasów Państwowych.

ps. Dodatkowo na wspólną prośbę Pana Krzysztofa Chojnowskiego i Pana Marka Karczewskiego leśnicy oznaczą na wjazdach wykonany przez Pana Marka w 2021 r. single track o długości ok. 500 m, który łączy “szeroką linię” z Kamiennym Kręgiem w Czarnowcu. Ten odcinek znakomicie wpisuje się w trasę wyścigu, bo rowerzyści nie muszą wyjeżdżać na ruchliwą drogę powiatową Ostrołęka-Goworowo.

Spotkanie u leśników odbyło się w czwartek 9 marca 2023 r.
Dziękujemy serdecznie za zaproszenie Sołtysa Czarnowca na to spotkanie.

Poniżej prezentujemy kilka skanów przesłanych przez leśników, dotyczących przebudowy Kościelnicy.

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.