Uważajcie na ten zakup!

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Uważajcie na ten zakup!

W sprzedaży jest wiele hulajnóg:
– Hulajnogi napędzane ludzką siłą mięśni
– Hulajnogi elektryczne
– Hulajnogi z siodełkiem…

Jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami wspomagającymi ruch?
Na pierwszy rzut oka i dla osób nieznających zapisów Prawa o Ruchu Drogowym niewielkie. Jednak wśród tych trzech bardzo podobnych urządzeń jest ogromna różnica gdy użytkownicy muszą je stosować według PRAWA!

Pierwszą można jechać wyłącznie PO LEWEJ STRONIE ULICY/DROGI gdy nie ma drogi dla pieszych. Można nią jechać chodnikiem. Nie można nią jechać drogą dla rowerów.
Drugą można jechać wyłącznie PRAWA STRONĄ ULICY/DROGI, nie można jechać po chodniku. Można nią jechać drogą dla rowerów.
Trzecią należy jechać wyłącznie po DRODZE DLA SAMOCHODÓW i wyłącznie PRAWĄ STRONĄ! Jest to w myśl przepisów MOTOROWER!

Właśnie przed tą trzecią (z siodełkiem) i przed jej zakupem chciałbym przestrzec mieszkańców – potencjalnych użytkowników. Chciałbym ostrzec przed konsekwencjami jej zakupu.

Hulajnogi elektryczne wyposażone w siodełko można kupić w “dobrej cenie”. Niemało jest też tych hulajnóg z siodełkiem o wysokich osiągach, zdolnych do jazdy z prędkością nawet ponad 40 km/h. Szkopuł w tym, że obecność siodełka, a także ponadstandardowych osiągów, ma daleko idące konsekwencje!

Taką hulajnogę trzeba zarejestrować, wykupić ubezpieczenie OC i… nie wolno nią jeździć po drogach dla rowerów. To jest MOTOROWER.

  • Co mówi PRD?
  • Kodeks drogowy definiuje hulajnogę elektryczną jako pojazd bez siodełka
  • Hulajnogi elektryczne z siodełkiem trzeba zarejestrować jako motorower, co jednak nie zawsze jest możliwe
  • Hulajnogi elektryczne z siodełkiem muszą być ubezpieczone w zakresie OC

Takie pojazdy wprawdzie reklamowane są jako hulajnogi elektryczne, ale nimi tak naprawdę nie są. Ma to bardzo przykre konsekwencje dla użytkowników tych “hulajnóg”, o czym przekonało się już setki użytkowników podczas policyjnej kontroli drogowej.

Jeśli pojazd oferowany przez sklep jako “hulajnoga” ma świadectwo homologacji pozwalającej zarejestrować go jako motorower, można go zarejestrować, pamiętając jednak o obowiązku wykupienia polisy OC najpóźniej w dniu rejestracji i przed wprowadzeniem go do ruchu. Oczywiście, na takim pojeździe należy umieścić tablicę rejestracyjną. Takim motorowerem nie można jednak jeździć po drogach dla rowerów, po drogach dla pieszych, ani po pasach ruchu dla rowerów. Słowem: kupujemy motorower elektryczny ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Proszę o świadome decyzje i niekupowanie przede wszystkim tych szybkich motorowerów dla dzieci. Może to mieć przykre konsekwencje podczas kontroli.
(obrazek poglądowy)

Sołtys

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.