Konsultacje wiejskie w sprawie wydatkowania środków finansowych z Funduszu Sołeckiego na 2025 rok.
Gdy zastanawiamy się, czy wprowadzenie w 2009 roku funduszu sołeckiego, gwarantującego mieszkańcom sołectw wiążący wpływ na budżet gmin, zmieniło coś w funkcjonowaniu gmin i sołectw, myślimy o tym, jak było wcześniej. Przez lata sołectwa funkcjonowały, otrzymując środki z budżetu gminy na swoje działania, ale w wielu miejscach ciężar i koszty organizacji życia w sołectwie opierały się na samych mieszkańcach, a ich potrzeby często pozostawały niezauważone…
Czy wprowadzenie funduszu sołeckiego spowodowało, że jest lepiej? Czy już po latach doświadczeń z funduszem można powiedzieć, że fundusz się sprawdził?
Każde sołectwo i gmina są inne, jednak sam fakt, że potrzeby sołectw są lepiej słyszalne, a mieszkańcy pewniejsi siebie i bardziej świadomi swoich praw jest dużym sukcesem…
Z pewnością fundusz sołecki nie rozwiąże wszystkich problemów sołectwa, ale jest szansą dla każdego z sołectw, dobrym punktem wyjścia do wspólnej dyskusji i organizowania się wokół ważnych dla nas spraw. Naszym zdaniem fundusz sołecki to nie tylko pieniądze, które pozwalają zabrać się wreszcie za mniejsze lub większe sprawy. Przede wszystkim to demokratyczny proces podejmowania decyzji, w którym bezpośrednio uczestniczą mieszkańcy sołectwa, na równych prawach!
Szymon Osowski, Prezes Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich – wrzesień 2012
Co to jest fundusz sołecki?
Fundusz sołecki to pieniądze, które mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców gminy. Jest wyodrębniany w budżecie gminy i przez cały czas pozostaje jego częścią. O przeznaczeniu funduszu sołeckiego decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich. Za wykonanie funduszu sołeckiego, podobnie jak całego budżetu gminy, odpowiada wójt.
Ile pieniędzy przypada na sołectwo?
Fundusz sołecki wyodrębniony jest w budżecie gminy. Na każde sołectwo przypada konkretna kwota, obliczana według wzoru zawartego w art. 2 Ustawy. Jej wysokość zależy od tego, ilu mieszkańców liczy sołectwo oraz od dochodów gminy.
Na co wydać te pieniądze i kto o tym decyduje?
Decyzję o tym, na co zostanie przeznaczony fundusz sołecki, podejmują dorośli mieszkańcy sołectwa w trakcie zebrania wiejskiego. Decyzję mieszkańców, ujętą w formie wniosku o funduszu sołecki wraz z uchwałą zebrania wiejskiego, protokołem i listą obecności z zebrania, sołtys przekazuje wójtowi zgodnie z procedurą określoną w statucie sołectwa, w terminie nieprzekraczalnym do 30 września.
Aby wniosek był poprawny, musi zawierać:
• wskazanie przedsięwzięć do realizacji na terenie sołectwa w ramach funduszu;
• kalkulację kosztów realizacji przedsięwzięć;
• uzasadnienie, w którym wskazane jest, w jaki sposób realizacja przedsięwzięć finansowanych z funduszu przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców sołectwa.
Wieś Czarnowiec włącza mieszkańców w proces decyzyjny dot. wykorzystania funduszu sołeckiego na 2025 rok.
Gmina Rzekuń przydzieliła nam na przedsięwzięcia kwotę 34 848, 87 zł
Przypominamy, że do 30 sierpnia 2024 r. trwają Konsultacje Wiejskie w sprawie zagospodarowania powyższej kwoty.
Ankietę z Państwa pomysłami można wypełniać elektronicznej na naszej stronie www.
Link do formularza zamieszczamy poniżej:
Ankieta jest anonimowa, a wypełnienie jej zajmuje nie więcej niż dwie minuty.
Pytania dotyczą Państwa pomysłów na przedsięwzięcia i wydatkowanie przyszłorocznego funduszu sołeckiego.
Można również pisać lub dzwonić:
– wiesczarnowiec@gmail.com,
– 533 613 913,
– sms,
– msg,
– osobiście do sołtysa.
Konsultujmy wspólnie, a potem wspólnie działajmy!
Fundusz sołecki jest budżetem partycypacyjnym – więc nas wszystkich.
Stan wiejskiego funduszu znajduje się zawsze tu: ->
Sołtys/Rada Sołecka
UWAGA!
Z przedstawionych przez Państwa propozycji Sołtys wraz z Radą Sołecką na zebraniu (30.08.2024) poprzedzającym Zebranie Wiejskie (6.09.2024) zdecydują o ostatecznym wyborze przedsięwzięć.
ZEBRANIE WIEJSKIE
LISTA PAŃSTWA PROPOZYCJI – aktualizowana na bieżąco (27.08.2024)
Twoja propozycja (A), Uzasadnienie (B), Czego brakuje w Czarnowcu? (C)
1.
A – Stadion lekkoatletyczny
B – Rozwój kultury fizycznej
C – ogniska i zabawy wiejskiej
2.
A – Przydałaby się fajny plac zabaw
B – Na świetlicy jest plac, ale słabo wyposażony, tymbardziej dla dzieci od 6 lat.
C – Plac zabaw
3.
A – Uzupełnienie oświetlenia na terenie drogi Rzekuń – Czarnowiec. W szczególności w rejonie przystanków autobusowych. Oświetlone przejście dla pieszych w rejonie pumptracka oraz ulicy Kasztanowej.
B – Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców sołectwa Czarnowiec oraz osób przyjezdnych.
C – Brak lamp oświetleniowych w głównych ciągach komunikacyjnych dróg powiatowych i koszy na śmieci na przystankach autobusowych. Brak ścieżki rowerowych w szczególności na trasie Rzekuń – Czarnowiec. Brak przejścia dla pieszych w rejonie pumptracka. Brak ograniczenia prędkości do 50 km/h. Brak zajęć dodatkowych dla dzieci z terenu sołectwa Czarnowiec.
4.
A – Plac zabaw na ulicy Leszczynowej
B – Brakuje nam miejsca na zabawę z dziećmi
C – Koncertów i ognisk
5.
A – Doświetlenie ulicy Działkowej od ul Goworowskiej do istniejących latarni.
B – Coraz więcej osób korzysta z komunikacji miejskiej dojeżdżając do Czarnowa (osiedle działkowe). Fragment pomiędzy przystankiem a osiedlem nie posiada oświetlenia..
C – Światłowodu
6.
A – Pomieszczenie gospodarcze przy świetlicy
B – Sołectwo, KGW, Klub seniora, może kiedyś inne stowarzyszenia, dokupują wszelkiego rodzaju wyposażenie, wielokrotnie „gabarytowe”, których nie ma gdzie przechowywać. Zalega wszystko w korytarzach, szatni, łazienkach.
C – Dużego koncertu, boisk do siatkówki plażowej, dróg asfaltowych (Świerkowa, Cisowa, Baśniowa, Wierzbowa).