Sport na świeżym powietrzu a koronawirus.

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Sport na świeżym powietrzu a koronawirus. Realizuj aktywność indywidualnie!

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce zaleca się wystrzegania większych skupisk ludzi w celu uniknięcia ryzyka zakażenia. Najlepiej jest pozostać w domu i do minimum ograniczyć spotkania towarzyskie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy bezpiecznie jest wyjść z domu na spacer lub po to, by uprawiać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Wyjaśniamy, czy wychodzenie z domu podczas kwarantanny społeczeństwa to dobry pomysł.

Widowiska i imprezy sportowe są odwoływane lub rozgrywane bez udziału publiczności. Część obiektów przeznaczonych do rekreacji jest zamykana, inne wprowadzają dodatkowe środki ostrożności. Jak powinniśmy zachować się, jeśli nie chcemy rezygnować z aktywności, a jednocześnie nie podejmować zbędnego ryzyka?

Aktywność fizyczna podczas epidemii koronawirusa: lepiej w domu czy na zewnątrz?
Eksperci zgodnie przyznają, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest jak najbardziej dobrym pomysłem w zaistniałej sytuacji. Jak wiadomo, regularne ćwiczenia wspomagają odporność organizmu i ułatwiają zwalczanie ewentualnych infekcji. Nie ma więc przeciwwskazań to tego, by korzystać ze sprzyjającej aury i uprawiać sport na zewnątrz. Jest jednak pewien warunek: unikać należy skupisk ludzi oraz treningów grupowych. Najlepiej jest wykonywać trening samotnie, bez towarzystwa. Nie zaleca się natomiast korzystania z siłowni plenerowych, ponieważ dotykając sprzętu do ćwiczeń, z których korzysta wiele osób, może dojść do zakażenia koronawirusem. Dodatkowo unikniemy kontaktu z innymi ćwiczącymi osobami, zmniejszając ryzyko zarażenia się od nich wirusem.

Spacer z dzieckiem podczas epidemii – czy to bezpieczne?
Spacery, również te z małymi dziećmi są bezpieczne, a nawet wskazane. Należy jednak przestrzegać kilku zasad. W miarę możliwości należy unikać bezpośredniego dotykania klamek, przycisków w windzie i innych powierzchni, na których mogą się znajdować patogeny.

Gdzie bezpiecznie jest udać się na spacer?
Z pewnością nie na plac zabaw, gdyż w takich miejscach łatwo o zakażenie od innych osób czy też przeniesienie na siebie koronawirusa z poręczy czy huśtawki, na których może się on znajdować. Zalecane są spacery do pobliskiego lasu, unikając przy tym kontaktu z innymi osobami.

Obecny kryzys zdrowia publicznego wpłynął i wpływa na wiele aspektów życia, w tym na aktywność fizyczną (treningi). Jazda na rowerze, bieganie, spacery i inne ćwiczenia fizyczne dają głowie choć na chwilę wytchnienie i swoisty wentyl bezpieczeństwa, który pozwala w miarę normalnie funkcjonować i „wypocić” negatywną energię. Dlatego specjaliści uważają, że nie należy zaprzestawać aktywności/treningu, ale przemyśleć sposób ich realizacji.

Plany swojej aktywności fizycznej należy oczywiście zweryfikować, ale warto je mieć i realizować – pozwala zachować pozytywne nawyki i rutynę, która daje spokój i przenosi dobrą energię na pozostałe dziedziny życia, zarówno w okresie epidemii, jak i bez niej.

Na pewno najlepszym co możemy obecnie zrobić jako społeczeństwo aktywne, jest uczynienie wszystkiego, aby pozostać zdrowym fizycznie oraz psychicznie i pomóc w tym ludziom w naszym otoczeniu.

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.