Sołtys Czarnowca

Print Friendly, PDF & Email
 • Marek Karczewski r.1966
 • zamieszkały Czarnowiec ul. 2550W nr domu 4, 07-411 Rzekuń
 • Od 1976 r. z małymi przerwami zamieszkuję w Czarnowcu. Trójka dzieci Antoni, Stefan, Barbara, żona Małgorzata od 1991 r., dom po babci i sołtysie Gierłowskich (w ciągłym remoncie) około 120m2, samochód marki Citroen C5 rocznik 2003, gospodarstwo rolne o powierzchni niespełna 5ha.
 • Od 2008 r. rozpocząłem działalność związaną z organizacją imprez sportowych dla amatorów biegania i kolarstwa. Pierwszy mój bieg został zorganizowany oczywiście w Czarnowcu. Pierwszy w powiecie ostrołęckim wyścig MTB również zorganizowałem w Czarnowcu – ze wspaniała ekipą kolegów “AG Bez Limitu Ostrołęka i okolice”. Później było jeszcze wiele innych imprez biegowych i kolarskich na terenie gminy Rzekuń i w powiecie ostrołęckim:
  – Czarnowiec;
  – Kamianka;
  – Ołdaki;
  – Rzekuń;
  – Lelis;
  – Przystań;
  – Laskowiec;
  – Teodorowo;
  – Zapieczne;
  – Dąbrówka;
  – Serafin;
  – Łyse;
  . Do 2019 roku włącznie organizowałem Kolarską Jazdę indywidualną na czas (ITT) – 11 edycji. Niestety czas pandemii Covid-19 przerwał tę organizację. Od 2014 roku organizuję listopadowe spacery leśne w Przystani, Dąbrówce, Lelisie, Czarnowcu i okolicy. Od 2018 roku Mistrzostwa Czarnowca w tenisie stołowym (z przerwą 2020 na C-19) oraz Mistrzostwa Czarnowca w piłce nożnej. Od 2016 roku 1 stycznia (lub w okolicy tego dnia) organizuję Oficjalny Trening Kolarski (mały wyścig noworoczny) na trasie RowerParku w Czarnowcu i trasie Strefy Teodorowskiej.
  Chciałbym mocno podkreślić, że pod słowem “organizuję” kryje się od lat sztab znakomitych przyjaciół z Klubu Kolarskiego 24h, a wcześniej w latach 2008 – 2012 wspaniali przyjaciele z Amatorskiej Grupy Bez Limitu Ostrołęka i okolice – wolontariuszy i mieszkańców Czarnowca, bez których organizacja żadnej imprezy nie byłaby możliwa. Zimą (2018/2019) zapoczątkowałem również “Zjazd Na ByleCzym”. Z nadzieją na kolejne organizacje imprez patrzę w przyszłość i wierzę, że powiedzenie “tyle sołtys może ile mu wieś pomoże” będzie natchnieniem do dalszej wytężonej pracy.
 • Prywatnie jako Marek Karczewski od czerwca 2021 r. go marca 2023 r. byłem zatrudniony w Gminie Rzekuń (Gminna Biblioteka Publiczna) do organizacji imprez sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych. Odpowiadałem za organizację zapoczątkowanego przez siebie w Czarnowcu biegu pod “zespoloną” nazwą “Szybka Dycha Bez Limitu”, rajdami rowerowymi, turniejami szachowymi, zawodami grawitacyjnymi na obiekcie Pump Track w Rzekuniu.
  Wcześniej do połowy maja 2021 roku pracowałem w Miejskim Zarządzie Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej w Ostrołęce (MOSiR) jako menedżer sportu. Odpowiadałem za organizację i marketing wszystkich imprez sportowych organizowanych przez zakład we współpracy z miastem Ostrołęka. Organizowałem zawody typu: Biegi uliczne: (Półmaraton Kurpiowski, Bieg Tropem Wilczym, Bieg Mikołajkowy), turnieje piłki nożnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zawody rangi Mistrzostw Miasta Ostrołęki Szkół Średnich w siatkówce, koszykówce, tenisie stołowym, tenisie ziemnym, piłce ręcznej i piłce nożnej (Licealiady).
 • Jestem również prezesem Klubu Kolarskiego 24h z siedzibą w Czarnowcu (od 1.02.2013 r.). Wciąż startuję jako zawodnik w wyścigach kolarskich MTB i szosowych. Pomimo mojej już zaawansowanej starości jeszcze mi się chce.
 • Kiedyś, jeszcze gdy istniała tak znana firma jaką był PKS (Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Ostrołęce) (1952 – 2018) pracowałem tam przez 27 lat jako “malarz” rozkładów jazdy, urzędnik, informatyk, specjalista d.s. systemów IT.
 • W prywatnym lesie, w 2016 roku zbudowałem trasę crossową do uprawiania kolarstwa MTB i biegów przełajowych. Na odcinku 2,5 km są również wydzierżawione tereny prywatne od znakomitych sąsiadów, którzy pozwolili kolarzom spełniać swoje pasje. Są to Państwo Chełstowscy, Kupis, Rejch i Wróblewscy. Gdyby ktoś z mieszkańców nie zastał mnie kiedykolwiek w domu to jestem zawsze na rowerze, na wyścigu kolarskim lub w RowerParku Czarnowiec gdzie wciąż wymyślam nowe przeszkody i nowe szlaki.
 • Jako sołtys Czarnowca (od 8.02.2019) staram się zagospodarować wolny czas mieszkańcom podczas różnych wydarzeń, które organizujemy wraz z Radą Sołecką, Radą Świetlicy i Przodownikami Czarnowca. Od początku roku 2023 również z członkami i Zarządem powołanego w Czarnowcu Koła Gospodyń Wiejskich Czarna Owca w Czarnowcu.
  Wykaz wszystkich organizowanych wydarzeń w Czarnowcu znajdziecie Państwo w menu WYDARZENIA
  Począwszy od 2017 roku gdy wpadły mi przypadkowo w ręce ciekawe materiały historyczne o wsi Czarnowiec, zainteresowałem się tym tematem aby dać mieszkańcom choć trochę wspomnień o naszej wiosce z przeszłości.
  Tematy historyczne zaczęły się rozrastać i to nie dzięki moim zdolnościom w wygrzebywaniu staroci ale przede wszystkim dzięki wspaniałym umiejętnościom redaktorskim Pana Jacka Pawłowskiego – mieszkańca Czarnowca (krzoka). Do chwili obecnej powstało już dzięki Niemu, przy mojej skromnej pomocy wiele opisanych materiałów z przeszłości.
  Wydaliśmy również z pomocą finansową sponsora z Czarnowca skromną broszurę o Czarnowcu pod nazwą “Nasza mała – wielka historia”, którą na Święta Bożego Narodzenia 2022 rozdaliśmy mieszkańcom – bezpłatnie.
  WSZYSTKIE NASZE ZDOBYCZE HISTORYCZNE GROMADZIMY W MENU – HISTORIA
 • Co mnie cieszy a co martwi jako sołtysa Czarnowca?
 • Cieszą mnie mieszkańcy, którzy są bardzo sympatyczni i przyjaźni, z którymi można porozmawiać szczerze na wszystkie tematy. Zawsze cieszy frekwencja podczas organizowanych wiejskich wydarzeń, a szczególnie cieszy zaangażowanie społeczne wielu zaangażowanych mieszkańców.
  Najbardziej martwi mnie zanieczyszczenie naszej okolicy, w której żyjemy i codziennie spacerujemy. Może kiedyś ludzie się opamiętają? Bardzo w to wierzę.
 • Chciałbym doprowadzić do jak największej liczby spotkań mieszkańców “na żywo”. Podczas zawodów sportowych, spotkań kulturalnych i rozrywkowych, podczas festynów i pikników oraz co bardzo ważne dla lokalnej społeczności – podczas prac społecznych na rzecz sołectwa. Aby mieszkańcy poznawali się na żywo, przy pracy a nie przez “apki”.
 • Chciałbym również … aby był pokój na świecie.
 • Zostałem wybrany na sołtysa sołectwa Czarnowiec 68. głosami mieszkańców podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego dnia 8 lutego 2019 roku.
 • Zapraszam do współpracy
 • Marek Karczewski 533 613 913
 • rowerkarola@gmail.com
 • wiesczarnowiec@gmail.com – email sołecki

Czarnowiec, marzec 2019, lipiec 2021, listopad 2023.

2023.06.15 – Sołtys i mieszkańcy Czarnowca podczas czerwcowej rywalizacji “Aktywne Miasta – i wsie”. Foto w miejscowości Kurpie: Marta Kawałek-Szewczyk, dalej Marek Karczewski i Robert Kawałek.
2021.04.18 Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Stefana Sakowskiego, fot: K.Chojnowski
2021.01.17 Czarnowiec, Zaborze III Zjazd NaByleCzym. fot: K.Chojnowski
2020.11.15 Czarnowiec, spacer Jesienne Liczenie Liści, fot: Pijący_mleko
2020.07.07 fot: Krzysztof Chojnowski – Czarnowiec Mistrzostwa w piłce nożnej.
2020.06.19 “otwarcie” korkorowera do zbierania zakrętek. Wykonanie Andrzej Chełstowski. fot: B.Dzwonkowska
2019.12.15 II Mistrzostwa Czarnowca w Tenisie Stołowym. fot.G.Waszczak
2018.01.01 Czarnowiec, Wyścig noworoczny – RowerPark Czarnowiec. fot:Pijący_mleko
2017.08.15 Rzekuń, IX Jazda Indywidualna na czas. foto: Piotr Kowalski

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.