Posiadanie skrzynki oddawczej nakazuje ustawa – nie Sołtys!

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Fakt posiadania skrzynki pocztowej (oddawczej) jest tak samo oczywisty jak obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w pojazdach mechanicznych. Jednak w przypadku zapinania pasów możemy w przepisach ustanawiających to prawo znaleźć wyjątki kto nie ma takiego obowiązku, a w przypadku posiadania skrzynek nie.
Posiadanie lub nieposiadanie skrzynek pocztowych nie było od lat tak gorącym tematem do dyskusji choć prawo obowiązuje wiele, wiele lat.
Już w 2013 roku określono aktualnie obowiązujące gabaryty skrzynek oddawczych.

Wczoraj odwiedziłem posesje, które nie posiadają lub posiadają zbyt małe skrzynki oddawcze np. takie, które pomieszczą maksymalnie kartkę/list o przybliżonych wymiarach formatu A5.
W dobrej wierze przekazałem mieszkańcom informację wraz z ulotką zawierającą właściwe wymiary skrzynki.
Nawet w czasach globalizacji i wszechobecnego internetu wielu jeszcze mieszkańców nie posiada dostępu do strony internetowej aby doczytać/zaznajomić się z właściwymi wymiarami skrzynki. Sprzedawca w przypadku niewiedzy klienta może sprzedać takiej osobie niewłaściwą skrzynkę aby pozbyć się towaru z magazynu. Z takim właśnie zamiarem udałem się do mieszkańców aby wyłącznie poinformować o odpowiednich rozmiarach skrzynki.

Nie było i nie jest moim zamiarem sugerowania komukolwiek zakupu skrzynki we wskazanym sklepie lub u wskazanego dostawcy. Zakup i montaż jest każdego indywidualną sprawą i tak jak wyżej wspominałem o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w pojeździe dobrowolnym wyborem.

Informuję również, że nie posiadam własnych środków finansowych aby takie skrzynki mieszkańcom zakupić. Nie ma również środków sołeckich lub gminnych na ten cel.

O wymogach ustawowych (nie Sołtysa) co do posiadania skrzynek pisano już TU.
Dziękuję serdecznie mieszkańcom za bardzo życzliwe długie rozmowy. Przepraszam za wczorajszy brak czasu aby jeszcze dłużej “poplotkować” z bardzo sympatycznymi mieszkańcami.
Dziękuję również za nowe pomysły i zgłoszenia, które podczas moich odwiedzin Państwo przekazujecie. Dziękuję za wszystkie zaproszenia na kawę, herbatę … ale ile kaw w ciągu dnia może wypić Sołtys 🙂

Z wyrazami szacunku
Marek Karczewski

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.