Zbierajmy zakrętki!

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Drodzy mieszkańcy Czarnowca – zbierajmy zakrętki.
Już niedługo przy świetlicy wiejskiej ul. Dzikiej Róży 2 będzie można zostawić swoje zbiory.
Na razie prosimy o gromadzenie ich w swoich gospodarstwach.
Gdy tylko pojawi się “niespodzianka” do gromadzenia większej ilości zakrętek przy świetlicy poinformujemy o tym lub sami państwo to zauważą 🙂

W wielu firmach, szkołach, urzędach oraz przy okazji imprez publicznych pojawia się akcja zbierania plastikowych zakrętek, przypominająca tak popularną w PRL-u akcję zbierania makulatury.
Po co to wszystko? Czy to rodzaj recyklingu? Komu i do czego potrzebne są plastikowe zakrętki od butelek?
Po co zbiera się plastikowe zakrętki?

Dlaczego zbieramy zakrętki?
Firmy zbierają plastikowe zakrętki, deklarując na ogół cel charytatywny, choćby zakup wózka inwalidzkiego. I nie ma w tym żadnego oszustwa. Pieniądze rzeczywiście przekazywane są w całości na szlachetny cel.
Kilogram zakrętek lub korków z tworzyw sztucznych przynosi około 70 groszy, czasami 1 złoty za kilogram. Zbyt mało, aby mieć z tego realny zysk dla firmy. Ale wystarczająco, by mozolnie uzbierać trochę pieniędzy dla osoby potrzebującej.

Dlaczego zakrętki są tak cenne?
Zakrętki, z którymi spotykamy się najczęściej, wykonuje się zwykle z czystego polietylenu o dużej gęstości (HDPE), który ma wyższą wytrzymałość mechaniczną i lepszą odporność na czynniki chemiczne od tworzywa PET, z którego produkowane są zazwyczaj butelki.
Na lepszą opłacalność recyklingu zakrętek wpływa przede wszystkim fakt, że butelki wymagają bardziej skomplikowanego i kosztownego procesu odzysku tworzywa. Potrzebne są w jego trakcie specjalistyczne maszyny, dlatego też przerób butelek PET jest droższy. Do tego dochodzą koszty składowania butelek, które przy podobnej do zakrętek wadze zajmują wielokrotnie więcej miejsca.

Jak przetwarza się zakrętki do butelek?
Firmy skupują każdy rodzaj zakrętek wykonanych z tworzyw sztucznych. Zbierać można więc te, które zostają nam po wodzie mineralnej, przetworach mlecznych, napojach, sokach, kawie, butelkach z chemią gospodarczą i kosmetykach.
Zakrętki z czystego polietylenu są mielone, a następnie zamieniane w specjalny granulat. Z niego stosunkowo łatwo jest uformować następne plastikowe zakrętki, opakowania na artykuły nieżywnościowe (np. kosmetyki czy chemię gospodarczą), meble ogrodowe, wiadra, donice czy worki na śmieci. Przy okazji zbiórki zakrętek pomagamy także chronić środowisko. Butelki bez zakrętek łatwiej zgnieść, co obniża koszty ich magazynowania oraz przewożenia.

Ile kosztują zakrętki od butelek?
Cena skupu zakrętek to mniej więcej 30-70 groszy za kilogram, zależna jest ona m. in. od stopnia ich czystości i posortowania. Na jeden kilogram potrzeba od 300 do 500 zakrętek, w zależności od ich masy. Aby zgromadzić jedną tonę surowca, trzeba zakrętkami wypełnić ok. 65 120-litrowych worków. Indywidualna zbiórka zakrętek jest nieopłacalna, jednak włączając się w szerszą akcję możemy wesprzeć wybraną organizację w pozyskaniu realnych funduszy.

Kogo możemy wesprzeć, zbierając plastikowe zakrętki?
Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczane są zwykle na zakup wózków inwalidzkich, specjalistycznych łóżek lub pokrycie kosztów turnusów rehabilitacyjnych.

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.