Komu potrzebne są zmiany nazw ulic?

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Od kilku lat podejmowane są próby nadania nazwy dla “głównego odcinka” drogi powiatowej 2550W.
Już osiem lat temu ówczesna Sołtys Czarnowca Wiesława Milewska inicjowała wśród mieszkańców potrzebę nadania nazwy dla tej drogi.
Siedząc na innym stołku, bo jak z życia wiemy “punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” osobiście byłem przeciwny pomysłowi nadania nazwy dla naszej drogi. W momencie, gdy powierzyliście mi Państwo sprawowanie funkcji sołtysa zrozumiałem już podczas pierwszego dostarczania decyzji podatkowych jak istotny jest porządek w numeracji nieruchomości.
Inicjatywa poprzedniej sołtys była słuszna – uważam, że należy do tematu wracać aby uporządkować i pomóc wszelkim służbom dotarcie do nas w jak najkrótszym czasie.

Temat poruszyłem na profilu społecznościowym.
Wielu mieszkańców zaproponowało bardzo interesujące nazwy takie jak: Czarnowiecka, Starowiejska, Społeczna itd.
Pojawiły się nawet dość humorystyczne nazwy jak: Gasnących Latarni, Niezdecydowanych, Czarnej Owcy czy Wieśniaków 🙂
Listę propozycji mieszkańców podaję na końcu.

Najpopularniejszymi nazwami ulic w Polsce są:
Polna 3046 – jest w Czarnowcu
Leśna 2870 – jest w Czarnowcu  
Słoneczna 2265 – jest w Czarnowcu  
Krótka 2209
Szkolna 2148
Ogrodowa 2116
Lipowa 1601
Łąkowa 1457
Brzozowa 1434 – jest w Czarnowcu  
Kwiatowa 1407
Kościelna 1310
Sosnowa 1305 – jest w Czarnowcu  
Zielona 1207
Parkowa 1207
Akacjowa 1183 – jest w Czarnowcu  
Kolejowa 1161

Oto jeden z bardziej wyczerpujących komentarzy mieszkańca Czarnowca:

“Sprawa tylko z pozoru jest prosta. By opracować nazwę tej ważnej drogi, trzeba najpierw obrać kierunek. Widzę bowiem kilka możliwości i wyznaczenie kierunku jest moim zdaniem ważnym i trudnym zadaniem wymagającym szerokich dyskusji.
Drogę 2550W można nazwać “Główną”. To droga najwyższej kategorii w Czarnowcu, prawdopodobnie najstarsza i z pewnością najczęściej uczęszczana od lat. Nazwa ul. Główna wydaje mi się jednak błaha i nijaka. Chodź dużo mówi o samej lokalizacji i ważności, nazwa nie podniesie jej rangi, a nazwa “Główna” stanie się z czasem bardziej potoczna niż urzędowa.
Niektóre samorządy stosują zasadę nazywania drogi przebiegającej przez kilka wsi pod rząd taką samą nazwą. W tym przypadku drogę 2550W powinniśmy nazwać ul. Kościuszki. Czy to ma sens i nie jest mylące? W Ostrołęce taką ulicą jest Warszawska. Jest w Ostrołęce, Olszewie-Borkach, Grabowie… Moim zdaniem to mylące i nawigacje słabo sobie jeszcze z tym radzą. Sama nazwa “Kościuszki” jest piękna i wspaniała i przypomina o wielkim bohaterze.
Główne drogi przebiegające prze wsie i miasteczka nazywa się także przymiotnikiem od najbliższej dużej miejscowości. I tak w Ostrołęce i Rzekuniu mamy ul. Ostrowską w kierunku Ostrowi Mazowieckiej. Mamy wspomnianą ul. Warszawską w kierunku stolicy, ul. Goworowską w kierunku Goworowa. W tym wariancie droga 2550W w Czarnowcu mogłaby nazywać się “Rzekuńska”. Czy to dobry pomysł? Nie wiem.
Kolejny przykład to nazywanie ulic od obiektów znajdujących się przy nich. Przy stadionach są ulice “Sportowe”, przy cmentarzach “Cmentarne”. W Czarnowcu na razie wielu wyjątkowych obiektów nie ma, ale ma to się zmienić. Obecnie mamy pump track (granica z Czarnowcem) i powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie ul. Pumptrackowej. Odcinek tej drugi jest jednak niewspółmiernie długi w porównaniu z obiektem, który przy niej znajduje się.
Kolejna możliwość to nazwa pochodząca od osiedla. I nie musi to oznaczać, że ulica ma nazwę “Osiedlowa”. Może być “Centralna”, “Za lasem”, “Przy głównej” czy po prostu “Czarnowiecka”.
Główna ulica wsi mogłaby mieć lokalnego patrona. Nie musi to być wielki Polak. Św. Jana Pawła II nie zaryzykowałbym. Stawiałbym na lokalnych bohaterów, którzy już odeszli, ale warto ich upamiętnić. Nie chcę wskazywać nikogo konkretnie. Powinno to być przedmiotem szerszej dyskusji.
Możemy postawić także na nazwę całkowicie neutralną. Nazwać główną drogę we wsi np. “Kwiatowa”, “Ładna”, “Brzydka”, “Kręta”, “Prosta”, “Szeroka”, “Wiejska” itp. itd.”

Pisze Pan Krzysztof z ul. Dębowej

Propozycje mieszkańców na nazwę dla DP2550W:
1 Bohaterów
2 Bohaterów Czarnowca
3 Czarna
4 Czarnej Owcy
5 Czarnowiecka
6 Długa
7 Gasnących latarni
8 Główna
9 Gościnna
10 Kwiatowa
11 Niezdecydowanych
12 Pokoleń
13 Polska
14 Powszechna
15 Przelotowa
16 Rodziny Wyszomirskich
17 Ryszarda Złotkowskiego
18 Sołecka
19 Spacerowa
20 Społeczna
21 Sportowa
22 Sportowców Wiejskich
23 Sportowców
24 Starowiejska
25 Szlachecka
26 Turystyczna
27 Urocza
28 Wesoła
29 Wiejska
30 Wieśniaków

Obecnie w Czarnowcu jest już około 240 budynków/posesji i nie byłoby możliwe błyskawiczne dotarcie służb ratunkowych gdyby nie nazwy ulic!
Sukcesywnie władze gminy wyposażają nasze ulice w bardzo estetyczne i pomocne tablice z nazwą za co serdecznie dziękujemy. Poszukiwania posesji skracają się do minimum w czym pomagają również nowoczesne technologie takie jak nawigacja. Zamawiam i dostarczam dla chętnych mieszkańców czytelne tabliczki z numerem posesji, nazwą ulicy i nazwą miejscowości tak aby spełnić obowiązek oznaczenia nieruchomości.

Wykaz formalności, które należy podjąć w przypadku zmiany bądź nadania nazwy:

Dowody osobiste, prawa jazdy i dowody rejestracyjne:

– zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową, zachowują one ważność, a ich wymiana nie jest wymagana przed końcem terminu ważności dokumentu;
– nie ma obowiązku wymiany dowodów osobistych, praw jazdy oraz dowodów rejestracyjnych;

Sprawy meldunkowe

– zmiana adresów w związku ze zmianą nazwy ulicy dokonywana jest bezpłatnie. Nie ma konieczności składania wniosku. Zmiany dokonane zostaną z urzędu;

Wymiana tabliczek z nazwą ulicy

– za wymianę tablic z nazwami ulic odpowiada Urząd Gminy w Rzekuniu;

Wymiana tabliczek z numerami domów

– zgodnie z art. 47b ust. 1 Ustawy z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2016r. poz. 1629 ze zm.) właściciele nieruchomości mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru;
– tabliczki 21x30cm zamawia sołtys Czarnowca (koszt 25zł);

Księgi wieczyste

– nie ma konieczności składania wniosku w Sądzie;

Gospodarowanie odpadami

– nie ma konieczności składania zmiany deklaracji w sprawie gospodarowania odpadami zarówno przez mieszkańców jak i zarządców nieruchomości. Zmiany dokonane zostaną z urzędu;

Podatek od nieruchomości

– nie ma konieczności składania informacji w sprawie podatku od nieruchomości celem aktualizacji danych adresowych. Zmiany dokonane zostaną z urzędu;

Woda, kanalizacja

– nie ma konieczności składania informacji w sprawie aktualizacji danych adresowych. Zmiany dokonane zostaną z urzędu;

Urząd Skarbowy

– osoby fizyczne mogą zgłosić aktualizację danych adresowych przy składaniu zeznania podatkowego PIT;

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

– osoby pobierające świadczenia powinny zgłosić zmianę danych adresowych w miejscowym ZUS;

Banki…

…. dostawcy energii elektrycznej, dostawcy gazu, dostawcy usług telekomunikacyjnych, zakłady pracy, szkoły, przedszkola;
– ww. instytucje należy powiadomić o zmianie adresu w pierwszym dogodnym terminie.

Gdybyśmy wśród mieszkańców DP2550W rozpisali referendum w sprawie “ochrzczenia” tego odcinka drogi powiatowej, to jaką Państwo nazwę byście wskazali?

Marek Karczewski
Sołtys

ps.
– wykaz ulic Czarnowca jest tu: czarnowiec.pl/spis-ulic/
– wszystkie ulice w formie graficznej i ze wskazaniem ich długości są tu: czarnowiec.pl/mapa-czarnowca/

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.