Decyzje podatkowe dostarczone.

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

W związku z obowiązkiem podatkowym wszystkich mieszkańców, w połowie lutego dostarczyłem mieszkańcom koperty z decyzją o wysokości zobowiązania podatkowego na rok 2021.
W tym roku rozniosłem ponad trzydzieści dodatkowych decyzji, co oznacza coraz większą ilość mieszkańców.
Z Urzędu Gminy w Rzekuniu otrzymałem 196 kopert, które miałem dostarczyć do Państwa gospodarstw.

Niestety już drugi rok utrzymuje się stan pandemii koronawirusa i tradycyjnie spotkania są utrudnione.
Przekazanie decyzji odbywało się wyłącznie przy furtce, płocie, drzwiach. Nie skorzystałem z dziesiątek sympatycznych zaproszeń “na kieliszeczek nalewki”, “na jednego” czy kawę bądź herbatę. Dziękuję serdecznie za zaproszenia i przepraszam, że nie mogliśmy porozmawiać przy kawie czy lamce wina.
Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie ku temu okazja.

Co zauważyłem podczas dostarczania do Państwa kopert z “podatkiem”?
Tylko w jednym przypadku nie było skrzynki oddawczej na płocie/w ogrodzeniu!
W niewielu już miejscach brakuje oznaczeń posesji (numeru domu zamieszczonego na płocie).
W kilku nieruchomościach nie ma możliwości skontaktowania się z właścicielem, ponieważ brama jest zamykana elektronicznie, nie ma na posesję furtki, za płotem ostry pies bądź psy, nie posiadam nr telefonu do właściciela. To jednak są jednostkowe przypadki.

Nasza wieś pewnie jak większość miejskich wiosek charakteryzuje się obecnie nowoczesnością technologiczną i informatyczną. Jednak ta nowoczesność technologiczno-informatyczna nie wymyśliła jeszcze “apki” na telefon komórkowy, która odśnieżyłaby wjazd, schody czy najbardziej potrzebną sołtysowi, listonoszowi, kurierowi – furtkę 🙂
Zima w tym roku srogo nas zaskoczyła i wielu gospodarzy nie zdążyło zaopatrzyć się w łopaty do śniegu 🙂
Nie jest to z mojej strony żadna złośliwość tylko humorystyczne podejście do tematu “srogiej zimy” i odnotowanie statystyk 🙂
Furtki w naszym sołectwie są odśnieżone tylko u rdzennych mieszkańców, którzy pamiętają zimy lat 70, 80.
Połowa gospodarstw to już wyłącznie tak zwana noclegownia, do której wjeżdża się wyłącznie autem otwierając bramę pilotem. Na śniegu nie widać nawet śladu żywej duszy, są tylko ślady bieżników opon.
Doczekaliśmy się przeobrażenia wsi z rolniczej na miejską – nowoczesną.
Zaletą nowoczesności jest wcześniej wspomniana technologia 🙂 – posiadam do większości mieszkańców nr telefonu i w przypadku braku dostępności do posesji można właściciela/właścicielkę wywołać z domu do płota 🙂 Sympatyczną przypadłością nowoczesnych domów jest wszechobecne ciepło domowe pomimo minus dziesięciu czy piętnastu na dworze, a na śnieg i zadymkę trzeba wyjść boso, w krótkich majtkach czy koszulce na ramiączka. Pojawiają się wtedy pytania: “musi Pan chodzić w taki mróz?”, “długopis zamarzł”, “słucham o co chodzi?” – krzyczane przez okno 😉 i te: “może na jednego Pan wejdzie?”, “zapraszam do środka – cieplej będzie”, “proszę wejść na naleweczkę” 🙂

Po odwiedzeniu wszystkich gospodarstw, w tę nieznośną zimę gdy zaatakowała nas “ruska bestia” jako wiodącego gospodarza w odśnieżaniu typuję właściciela posesji przy ulicy Sosnowej nr … no właśnie czy Państwo też to zauważyli?
Drugie miejsce zajmuje w tej klasyfikacji Pani przy ulicy Leszczynowej, a trzecie Pani przy drodze powiatowej 2550W!
Podziękowanie również dla gospodarza z ulicy Jodłowej.

Oprócz kopert z podatkiem dostarczyłem Państwu ulotkę z zasadami segregacji śmieci i z ustawowymi wymiarami skrzynki oddawczej. Skrzynki niestety w bardzo wielu przypadkach nie spełniają wymogów ustawowych!
Są za małe!
Proszę o wymianę skrzynek w najbardziej dogodnym dla Państwa terminie.
Do skrzynki ma “wejść” swobodnie (z lekkim zapasem) kartka A4 (w kopercie C4 229×324mm) – nie składana na dwa czy cztery, ma wejść cała!

INFORMUJĘ, że nie posiadam jeszcze z Urzędu Gminy kwitariuszy do pobierania podatku. O fakcie przyjmowania od Państwa pieniędzy poinformuję odrębnym komunikatem (sms, facebook, www).
Pierwszą ratę jak zawsze można wpłacać aż do 15 marca.

Dziękuję serdecznie za możliwość osobistego spotkania.
ps. chciałbym aby te nasze koperty z podatkami można było roznosić w czerwcu 🙂

Pozdrawiam
Marek Karczewski

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.