Pump Track “na Czarnowcu”

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Pumptrack (ang. pump track) – to specjalnie przygotowany niewielki tor łączący jazdę jednośladem i wszechstronny trening. Zbudowany jest on z szybkich zakrętów i muld. Wyrabia on u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję.

Pierwsze pumptracki powstały w latach 70.-80. XX w. jako trasy dla rowerzystów BMX.

Tor zbudowany jest z użyciem asfaltu, nawierzchni pozwalającej na długotrwałe użytkowanie bez konieczności częstej konserwacji.
Tor ma kształt zamkniętej pętli z delikatnymi muldami, które powodują, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania. Nazwa pump track wiąże się z ruchem podczas pompowania (pumping motion), kiedy poruszając się na torze sylwetka cyklisty wykonuje ruch „góra–dół”.

Na torze mogą jeździć zarówno dorośli jak i dzieci.

Tego typu atrakcja funkcjonuje “na Czarnowcu” już od ponad roku i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród młodzieży, dzieci i dorosłych.
Pump Track Rzekuń to pierwszy tego typu obiekt w regionie, a w słoneczne dni jest tak licznie oblegany, że brakuje miejsca dla wszystkich, którzy chcieliby z niego korzystać.

Dlatego gdy tylko sytuacja pozwoli teren przy ul. Kościuszki będzie rozbudowywany i udoskonalany aby dla każdego aktywnego mieszkańca gminy było dość miejsca na realizację sportowych pasji.

W ubiegłym roku Wójt Gminy Rzekuń Bartosz Podolak wyznaczył na Administratora obiektu Sołtysa Czarnowca, który codziennie “ma na oku” obiekt i dba o bezpieczeństwo oraz ład i porządek.

Dodać należy, że Pump Track jest tak popularnym obiektem, że w dni bardziej pogodne na torze przewija się ok. 70-80 osób!

Dzięki tej inwestycji sportowej Czarnowiec stał się rozpoznawalny, pomimo, że już sam tor jest parę metrów za granicą naszej wioski 🙂

Zapraszamy serdecznie do korzystania!
Przypominamy jednak, że najważniejszym punktem regulaminu jest punkt pierwszy!

NA TORZE MOŻEMY JEŹDZIĆ WYŁĄCZNIE W KASKU NA GŁOWIE!

Przez cały maj 2021r. ogłoszony jest konkurs na zdjęcie tytułowe.
Róbcie zdjęcia i podsyłajcie.

Piękne zdjęcia Pump Track`a z lotu ptaka wykonał ubiegłego lata Pan Krzysztof Chojnowski z Czarnowca.
Prezentujemy je poniżej.

/SC/

2 komentarze do “Pump Track “na Czarnowcu””

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.