“Tutaj jestem, gdzie byłem…” w Czarnowcu

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Równać Szanse 2021 w Czarnowcu

Celem Programu “Równać Szanse” jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie. Programem „Równać Szanse” objęci są młodzi ludzie w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. osób.

Na stronie Organizatora – Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzekuniu czytamy:

19 listopada 2021 r., w świetlicy wiejskiej w Czarnowcu, odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu pt. “Tutaj jestem, gdzie byłem…”. Gospodarzem spotkania był pan Marek Karczewski, sołtys Czarnowca.
Młodzież zaprosiła do udziału w spotkaniu i w projekcie seniorów z gminy Rzekuń. Spotkanie poprowadził pan Jacek Pawłowski, dziennikarz, mieszkaniec Czarnowca, pasjonat historii.
Koordynator projektu, Katarzyna Kossakowska, powitała gości, a młodzież przedstawiła cele projektu. Uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu na harmonii pedałowej w wykonaniu pana Grzegorza Chorążewicza, seniora zaproszonego do udziału w projekcie.

Prowadzący spotkanie, pan Jacek Pawłowski, przedstawił tragiczne losy rodziny Wyszomirskich z Czarnowca. Wyjaśnił młodzieży, dlaczego warto dokumentować historię lokalną.

Seniorzy obecni na spotkaniu, pani Cecylia Kamińska ze Stacji, pan Grzegorz Chorążewicz z Suska Nowego, pan Marek Podolak z Rzekunia, pan Janusz Pińkowski z Suska Starego, panie: Zofia Jolanta Mierzejewska i Alicja Zaborowska z Zabiela oraz pan Jan Grzyb z Czarnowca, opowiedzieli o sobie, swoim życiu, czy o swojej miejscowości.
Seniorzy przynieśli ze sobą pamiątki związane z ich historią. Nie wszyscy seniorzy mogli przybyć na spotkanie, ale wyrazili chęć współpracy. Spotkanie pięknie uwieczniła pani Anna Suchcicka, znana fotografka i miłośniczka niezwykłych historii. Kolejnym etapem w projekcie będzie zgromadzenie wspomnień seniorów i zaprezentowanie ich w wybranej przez młodych formie podczas wystawy mobilnej.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Równać Szanse Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Civis Polonus.
Projekt realizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu.
źródło: GBP w Rzekuniu

Pani Katarzyna Kossakowska Dyrektor GBP w Rzekuniu na wstępie nakreśliła zaproszonym na spotkanie seniorom cele projektu “Równać Szanse”
Grzegorz Chorążewicz z Suska Nowego.
Jan Grzyb z Czarnowca, z kroniką sołectwa Czarnowiec.
Cecylia Kamińska ze Stacji Ostrołęka – prawie Rzekuń :), z elementarzem do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej.
Zofia Jolanta Mierzejewska i Alicja Zaborowska z Zabiela. Mówiła o szpinaku i powstaniu sto lat temu KGW w Zabielu.
Janusz Pińkowski właściciel dworu Glinków z Suska Starego.
Marek Podolak z Rzekunia, który opowiedział młodzieży o weselu w jednym pokoju 🙂
Druga strona Kroniki KGW w Zabielu.
Spotkanie/warsztaty prowadził Pan Jacek Pawłowski z Czarnowca.

Foto: Marek Karczewski
(otwiera się na nowej zakładce)”> więcej zdjęć ze spotkania > Anna Suchcicka, Marek Karczewski

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.