Prace przy budowie sieci światłowodowej trwają

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Prace przy budowie sieci światłowodowej trwają

Na terenie Sołectwa Czarnowiec wciąż trwają prace zmierzające do uruchomienia sieci światłowodowej.

Sieć jest budowana ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Celem programu jest wyeliminowanie terytorialnych różnic w dostępie do szerokopasmowego internetu. Dodatkowo zapewnia użytkownikom końcowym dostęp do sieci światłowodowej o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.
Projekt ten (POPC3) objął 33 najtrudniejsze pod względem inwestycyjnym obszary Polski, na które we wcześniejszych naborach nie podpisano umów o dofinansowanie. Dzięki niemu nasza wioska zyska dostęp do infrastruktury, która umożliwi mieszkańcom dostęp do szerokopasmowego Internetu o wysokiej przepustowości, telewizji online oraz innych usług internetowych.

Budowana sieć ma charakter otwarty. Oznacza to, że wszyscy operatorzy (również lokalni) będą mogli skorzystać z nowoczesnej infrastruktury, oferując swoje usługi. Tym samym przedstawiciele firm telekomunikacyjnych będą nas odwiedzać i proponować swoje usługi.
Każda z firm oferuje Internet o prędkościach 300, 600 oraz 1000 Mb/s, telewizję online, telefon oraz inne, dodatkowe usługi.
Tylko od Nas zależy z kim podpiszemy umowę.
Gmina nie jest w żaden sposób zaangażowana w budowę sieci ani tym bardziej w sugerowanie nam którego wybrać dostawcę.
Należy nadmienić, że zachodnia część Czarnowca od drogi 4403W ma już możliwośc podłączać się z dnia na dzień do odrębnej sieci wykonanej przez lokalną firmę z Ostrołęki.

Czy nasza posesja została objęta podłączeniem do linii możemy łatwo sprawdzić na stronie getfibre.pl

Niestety tylko domy uwzględnione w projekcie będą miały możliwość podłączenia się do sieci. Jest to program dofinansowany w UE i wszystko musi być tak jak zaplanowano.

Nie wszystko jednak jest tak oczywiste i nie wszystko jest na straconej pozycji. Zainteresowane osoby przyłączem mogą pisać w tej sprawie do firmy Fiberhost na email kontakt@fiberhost.com lub do Ministerstwa Cyfryzacji.

Z pojawiających się informacji wynika, że sieć będzie nadal rozbudowywana.

/MK/

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.