Ukraińcy dziękują za gościnność Czarnowca

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Ukraińcy dziękują za gościnność Czarnowca.

1 kwietnia 2022 r. o ósmej rano Gospodyni świetlicy Pani Teresa Łępicka pożegnała pierwszych uchodźców – ofiary wojny na Ukrainie, która została napadnięta przez ludobójcę Putina dnia 24 lutego 2022 r.

Wieczorem dnia 31 marca Bohdana i Alex zaprosili nas (sołtysa i gospodynię świetlicy) na kolację aby podziękować za naszą dobroć. Dobroć mieszkańców Czarnowca, wójta gminy, dobroć Polaków.
Kolacja to niezbyt wystawna wieczerza ale symbol, który uważali za niezbędny. Ważniejsze były nasze rozmowy o wojnie, Ukrainie, kulturze i Ich pracy w normalnych czasach.

Alex to artysta, który miał nawet swoje wystawy w Kijowie. Bohdana to lekarz weterynarii – ostatnio pracownica zakładu przetwórstwa mięsa jako kontrolerka w rzeźniach pod względem dobrostanu zwierząt. Leczyła koty, psy, świnie, krowy – to co należy do obowiązków lekarza.
Przyjechała do Ostrołęki na zaproszenie Alexsa, który w Polsce pracował już kilkakrotnie. Alex nie wrócił, bo tak jak to bywa z wieloma artystami nie chce wziąć broni do ręki.
Jego kilka przesłanych prac poniżej.

W piątek rano Ukraińcy wyjechali ze świetlicy w stronę Bydgoszczy, gdzie Alex otrzymał propozycję prac przy renowacji i konserwacji zabytkowych elewacji budynków bydgoskiej starówki.
Ukraińcy przebywali w świetlicy od 26 marca do 1 kwietnia 2022 r.
Uchodźców do świetlicy “dostarczył” osobiście Wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak, na koniec sobotniej uroczystości sadzenia Dębu Przyjaźni – pisaliśmy o tym tu ->

Czy podejmie się ktoś przetłumaczenia wpisu do Księgi Pamiątkowej Sołectwa Czarnowiec?

/MK/

3 komentarze do “Ukraińcy dziękują za gościnność Czarnowca”

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.