Święcenie pól i upraw 2022

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Do obrzędów dorocznych, w których uczestniczyli prawie wszyscy mieszkańcy wsi, należał zwyczaj poświęcania pól.

Obchodzono go na wiosnę w dniu św. Marka czyli 25 kwietnia lub dni krzyżowe, tj. poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem.
Uroczysta procesja obchodziła pola od kapliczki do kapliczki, śpiewając litanię do wszystkich świętych i poświęcała po kolei wszystkie uprawne pola. Zwyczaj ten należał do bardzo starej tradycji. W każdym razie była to uroczystość związana z dawnym obrzędem wiosennym.
Zwyczaj święcenia pól pielęgnowany jest do dzisiaj w wielu polskich miejscowościach. Na przełomie kwietnia i maja mieszkańcy spotykają się przy przydrożnej kapliczce i rozpoczynają modlitwę o urodzaj i błogosławieństwo Boże w pracy, a także o zgodę, miłość dla wszystkich mieszkańców wioski.
Obrzęd jest wyrazem wiary w Bożą Opatrzność.
Według myśli chrześcijańskiej praca na roli to zaszczyt, służba, znak podjęcia współpracy z Bogiem, który podzielił się z nami możliwością tworzenia.

Sobota 21 maja godz. 18:00

Rada Świetlicy,
Rada Sołecka,
Sołtys,
zapraszają mieszkańców do licznego udziału w uroczystościach.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17:50 przy krzyżu ul. 2550W, 18:00 przy krzyżu ul. Słoneczna 95 (Państwo Żebrowscy), następnie o godz. 18:10 przy ul. Działkowej 28 (Państwo Guberscy), godz. 18:15 ul. Złota róg 2550W.
O godz. 18:20 zapraszamy na mszę polową przy świetlicy wiejskiej ul. Dzikiej Róży 2.

1 komentarz do “Święcenie pól i upraw 2022”

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.