„Mniej śmieci – więcej pamięci” – Wszystkich Świętych

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

„Mniej śmieci – więcej pamięci” – Wszystkich Świętych w duchu less waste

Określenie less waste pochodzi z języka angielskiego i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „mniej odpadów”.

Organizacje kościelne i świeckie zachęcają już od kilku lat do akcji „Mniej śmieci – więcej pamięci”.
Akcje, których celem jest zwrócenie uwagi na istotę uroczystości Wszystkich Świętych – powrót do źródeł i zachęcenie do przemyślanych zakupów. Organizacje te przed 1. listopada podkreślają, że wspomniane święto to nie konkurs na najlepiej rozświetlony i najlepiej ozdobiony (oszpecony) nagrobek. To pamięć o bliskich, których już z nami nie ma.

Szacuje się, że rokrocznie kupujemy 300 mln zniczy, z czego ok. 70% właśnie w okresie 1 listopada. Nie chodzi o to, by nie kupować w ogóle, ale czasem trzeba nasze zakupy przemyśleć.

Istota Wszystkich Świętych

Piękna Polska tradycja!
Masowa produkcja plastiku rozpoczęła się na początku XX w., a obchodzenie uroczystości Wszystkich Świętych sięga początków chrześcijaństwa. Zatem przez dziewiętnaście wieków czciliśmy pamięć o zmarłych nie robiąc z cmentarza kolorowych jarmarków. Po 1 listopada zostają tony odpadów ale modlitwa i pamięć znaczą dużo więcej niż dziesiątki zapalonych świec i grób udekorowany sztucznymi kwiatami!

Fot: tygodnikprzeglad.pl

Najpiękniej dekoruje natura

Człowiek dotąd nie wymyślił niczego, co urodą przewyższałoby naturę. Żaden sztuczny kwiat nie może równać się z żywą rośliną, a nawet z pożółkłymi liśćmi i wszystkim tym, czym stroi nasz świat natura. W dużych ilościach kupujemy chryzantemy ale w obrzydliwych doniczkach, których ponownie nie da się wykorzystać. Zbędny plastik zmniejsza oczywiście koszty produkcji kwiatów.
Warto pomyśleć o innych ozdobach, co wymaga trochę wkładu własnego – nie można iść na łatwiznę. Robimy to jednak raz w roku dla naszych najbliższych. Alternatywą są naturalne wiązanki, które można znaleźć na przycmentarnych stoiskach lub zrobić samodzielnie. Decydując się na taką ozdobę możemy mieć pewność, że nawet gdy przywiędnie, będzie wyglądała lepiej niż wypłowiałe sztuczne śmieci.

Przykładowy stroik.

Akcja „Mniej śmieci – więcej pamięci”, to zaproszenie do powrotu do tradycji, do modlitwy za zmarłych, do rozmowy ze zmarłym i o zmarłym nad jego grobem.

“Nasz dziedzic” – Wyszomirski

Na płycie nagrobnej ktoś postawił wrzosy (żywe) – dziękuję. Ja umyłem pomnik i posprzątałem potłuczone szklane znicze.
Gdyby ktoś z Państwa (mieszkańców Czarnowca) zechciał postawić lub położyć kwiaty u Wyszomirskich to bardzo proszę o żywe.
“Jestem z Czarnowca – nie kupuję plastiku”

Dziękuję.
Zapraszam do pochwalenia się swoimi (naturalnymi) ozdobami – na profilu FB Czarnowiec.

Sołtys

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.