Gmina może zapłacić karę?

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Gmina może zapłacić karę?

Sortujemy czy nie sortujemy?
Może jakiś procent nas wszystkich ma problem z odróżnieniem koloru zielonego od żółtego ale to chyba wyjątki.
Jednak pomimo zapisów ustawowych wielu mieszkańców myli kolor zielony z czarnym.
Dlaczego?
Czy urzędnicy gminy Rzekuń nie potrafią wyjaśnić mieszkańcom, że zielony kolor wygląda tak jak trawa zielona a czarny jak czarna ziemia.
Nawet pomimo żartów, pomimo poważnego zwracania się do urzędników i próśb o spełnienie ustawowych obowiązków nadal gmina nie wprowadziła Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO). Miała na to czas do 30 czerwca 2022 roku!

Czy warto o tym pisać czy nie to w zależności jak szybko dotkną wszystkich podwyżki za odbiór śmieci. W najgorszym przypadku gdy gmina zapłaci milionowe kary.
Może zapłaci, może nie zapłaci. Możemy tylko czekać na wyniki kontroli gmin przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska.

Przykładem może być poniższy treść z poniższego artykułu, z 24 listopada 2022, z gminy Pleszew.
Źródło: pleszew.naszemiasto.pl

“Pleszew zapłaci milionową karę za brak odpowiedniej segregacji śmieci? Burmistrz apeluje do mieszkańców! Pierwsze samorządy już płacą kary.

Brak odpowiedniego wskaźnika segregacji odpadów może odbijać się czkawką dla wielu samorządów. Pierwsze gminy w Polsce mocno dostają po kieszeni. Kary dla miast za brak odpowiedniej segregacji sięgają ponad miliona złotych! Jak wygląda sytuacja w Mieście i Gminie Pleszew? Czy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu może również ukarać Pleszew? To zależy od… mieszkańców

Samorządy płacą kary za niski poziom segregacji odpadów

Segregacja odpadów warta jest majątek, ale to miasta dostają po kieszeni. Okazuje się, że za nieosiągnięcie w 2020 roku wymaganego wskaźnika segregacji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła pierwsze samorządy w Polsce mają zapłacić milionowe kary. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w 2020 r. miasto powinno przygotować do recyklingu – w ujęciu wagowym – co najmniej połowę podlegających segregacji odpadów. Wszystko wskazuje więc na to, że to dopiero początek nakładania kar. Czy taka przyszłość czeka również Pleszew?

– Niestety, to możliwe. Niektóre samorządy w Polsce już płacą kary za nieosiąganie założonych poziomów recyklingu za 2020 r. A jesteśmy do tego zobowiązani. Musimy nadal starać się o lepszą segregację. Nie tylko, by płacić mniej. Potrzebne są także zmiany systemowe w polskim prawie, np. zwiększenie odpowiedzialności producentów za to, co się dzieje z opakowaniami po ich użyciu – podkreśla burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak...”

To tylko jeden przykład gminy, która została skontrolowana przez WIOŚ.

Nasza gmina nawet w najnowszych przekazach wprowadza w błąd mieszkańców, którzy nie są edukowani jak sortować śmieci.
Przykładem jest gminna grafika, która zachęca do wyrzucania butelek szklanych do żółtych pojemników. Czy takie wprowadzanie w błąd mieszkańców nie doprowadza do dezorientacji.
Skoro gmina tak każe to jak mieszkaniec ma się nauczyć sortować śmieci?
Gmina nadal każe wyrzucać śmieci zmieszane do koszy zielonych.
Urzędnicy odpisują, że edukują mieszkańców. W jaki sposób edukują nie widać ani na stronie BIP ani na tablicach sołeckich ani na popularnych portalach społecznościowych.
Wprawdzie dzieci w szkole mają konkursy kto lepiej przesortuje śmieci. Co z tego jak dziecko wraca do domu i wyrzuca/sortuje zupełnie inaczej.

Grafika gminna z 2 stycznia 2024 roku, która sugeruje, że do kosza zielonego przeznaczonego wg. ustawy do szkła należy w całej gminie wrzucać mleko, gazety, karton. Do żółtego należy wrzucać w Rzekuniu BIO! – ustawa zobowiązuje gminę i wszystkich mieszkańców do wrzucania plastiku i metalu! Do niebieskiego – przeznaczonego wg. ustawy do papieru, w Rzekuniu należy wrzucać niezidentyfikowane butelki.
Tak gmina edukuje mieszkańców?

Poniżej krótki film instruktarzowy do jakiego kosza jakie wrzucamy śmieci – według wymogów ustawowych. Można sobie “zapauzować” i uświadomić jak gmina wprowadza w błąd mieszkańców. Czy świadomie?
Obyśmy to my jako mieszkańcy nie spłacali milionowych kar za urzędników (w cenie jednostkowej – płacąc za osobę np. po 35 zł).

Proszę pamiętać, że jedyny w gminie właściwy harmonogram z ustawowymi kolorami kubłów na śmieci jest na stronie kiedysmieci.info.
Zawsze aktualny w zakładce HARMONOGRAM
Na stronie BIP Urzędu Gminy w Rzekuniu mieszkańcy nie znajdą – pomimo obowiązkowego wprowadzenia systemu (JSSO).
Możliwe, że o ewentualnych karach za brak wprowadzenia w gminie (JSSO) Państwo się nie dowiedzą. Możliwe, że dopiero gdy gmina rozłoży karę na wszystkich mieszkańców – w podniesieniu ceny śmieci za jednego mieszkańca.
Gmina miała czas na wprowadzenie (JSSO) do 30 czerwca 2022 roku!

MK

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.