Który Pan ma rację?

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Który Pan ma rację?

Dzisiejszy post o wydatkach sołtysa na cele sołeckie cieszy się popularnością.
Udostępniony również na profilu fejsbukowym sołectwa dotarł do mieszkańców, byłych mieszkańców i sympatyków sołectwa Czarnowiec.

Post miał na celu wskazanie dobrego kierunku dla sołectwa dzięki mieszkańcom. Zachęcamy do przeczytania ->

Na fejsbuku odpisał w jednym z komentarzy były mieszkaniec Czarnowca. Dlaczego piszemy o tym na domowej stronie?
Ponieważ nie wszyscy mieszkańcy korzystają z fesbuka.

Oto komentarz byłego mieszkańca:

mieszk: Powinien Pan dodać jeszcze kwoty za tzw. “wynajęcie świetlicy” na urodziny,18-stki,komunie czy inne imprezy,chyba że takich przez 4 lata nie było, a to spore wpływy dla budżetu Czarnowca

moja odpowiedź była następująca:

“Panie M – odpowiem nawet bardzo obszernie, jednak trochę później, bo w tej chwili właśnie wróciłem z Osiedla Działkowego, na którym roznosiłem decyzje podatkowe. Jednak już teraz bardzo proszę o prawdziwą informację. ILE PAN, PANA BRACIA I PANA MAMA ŁĄCZNIE ZAPŁACILIŚCIE MI ZA WYNAJĘCIE ŚWIETLICY? Bardzo proszę o prawdziwą informację. Konkretnie – kwota, może być w PLN.”

Pan odpisał:

“Niestety nie wynajmowałem świetlicy w ciągu ostatnich kilku lat,ale wiem że taki koszt to kilkaset złotych, dlatego dziwi mnie że Pan tego nie uwzględnił w przychodzie, skoro jest jeszcze dofinansowanie z gminy i innych źródeł, a pieniędzy brakuje. Może przydałby się księgowy, skoro mieszkańcy wszystko robią sami a budżet na minusie?”

Aby odpowiedzieć na wszystkie zadane przez byłego mieszkańca pytania należy wrócić troszeczkę do historii.

Dnia 28 stycznia 2016 roku na Zebraniu Wiejskim w Czarnowcu dokonano oprócz wyboru sołtyski również Radę Świetlicy, która została powołana na podstawie Uchwały Rady Gminy Rzekuń. Obecnie nie mogę odnaleźć numeru tej uchwały ale postaram się ją odgrzebać aby podać konkrety na jakiej podstawie w Czarnowcu powołano Radę Świetlicy. Pierwszym oficjalnym Gospodarzem Świetlicy został Ś.P. Eugeniusz Łępicki. pisaliśmy tu ->
Po Jego śmierci funkcje tę objęła małżonka Teresa Łępicka, która piastuje ją (nieodpłatnie) do dziś.

Gdyby ktokolwiek miał wątpliwości, to Czarnowiec jako jedyny działa na podstawie podjętych uchwał Rady Gminy.
W żadnej innej, z 21 miejscowości gminy nie ma Gospodarza Świetlicy”.
W każdej innej wiosce (oprócz Czarnowca) świetlicami zarządzają sołtysi/sołtyski lub w przypadku remiz – strażacy.
To właśnie w Czarnowcu jako szablonowe i zgodne z prawem działanie zastosowano.
Za świetlice w każdej miejscowości gminy powinny odpowiadać Rady Świetlic. Niestety to jest wyjątek w gminie i dlatego większość niezorientowanych sympatyków (w tym Pan Marek) uważają, że Sołtys Czarnowca zarabia na świetlicy.

Niestety były mieszkaniec, ma bardzo niesprawdzone informacje, które w bardzo brzydki sposób próbuje przekazać.
W naszej miejscowości Sołtys Czarnowca nie zarządza świetlicą, nie wynajmuje jej ani nawet co dla niektórych jest niezrozumiałe, nie “załatwia” dla znajomych!

Naszą świetlicą od 8 lutego 2019 roku zarządza wyłącznie Rada Świetlicy. To jest zgodne z Uchwałą Rady Gminy. Sołtys sam konsultuje terminy z Radą Świetlicy aby nie wchodzić gdy obiekt jest już zarezerwowany.

Jak działa Rada Świetlicy?

Były mieszkaniec jest na tyle niezorientowany, że stawia nam zarzuty o “zarabianiu” – w ostatnich latach nie wynajmował, a wie ile kosztuje wynajęcie. Skąd takie informacje? Mówi również, że jest dofinansowanie z “innych źródeł” – co ma na myśli? Przecież sam nie dał nic na świetlicę, więc jakie to “inne źródła”.

Rada Świetlicy pracuje dla obiektu za free, gratis, za zupełne zero – społecznie!

Rada Świetlicy użycza świetlicę zawierając umowę ustną-wtępną, później na podstawie wniosku użyczenia, na zasadach następujących:
– Pani Gospodyni proponuje zakup środków do mycia podłóg, zastawy, sztućców, mycia okien, szorowania podłóg, dokupienia mopów itd. itp… wszystko co jest potrzebne do budynku. Korzystający sponsoruje rzeczy bezpośrednio do naszego budynku!
– sołtys nie uczestniczy w zawieraniu umowy.
– ani Pani Gospodyni, ani tym bardziej sołtys nie bierze gotówki do ręki.

Skąd zatem opinia byłego mieszkańca o zarobku Sołtysa za wynajmowanie świetlicy? Czy Pana ktoś celowo wprowadza w błąd?
A może były mieszkaniec i Jego źli doradcy mają jakieś niedobre skojarzenia z innych sołectw w gminie Rzekuń? Może jakieś doświadczenia z przeszłości pozostały gdy nie było Rady Świetlicy?
Trudno tu wnioskować skąd takie bezpodstawne zarzuty.

Dodać jeszcze należy, że Rada Świetlicy znakomicie zarządza obiektem i każda inna świetlica nie tylko w gminie ale nawet w powiecie powinna uczyć się od Czarnowca jak powinno się dbać o dobro wspólne – SPOŁECZNIE!

Wielki szacunek dla Rady Świetlicy i każdego mieszkańca, którzy o obiekt świetlicy dbają i tak jak były mieszkaniec napisał dają świetlicy “inne źródła”.
O tych innych źródłach piszę niejednokrotnie – o prezentach przynoszonych dla świetlicy podczas wigilii wiejskiej bądź innych wydarzeń.

Podczas pisania tego tekstu dowiaduję się, że jednak były mieszkaniec skłamał w swoim komentarzu na fejsbuku.
W 2021 roku wynajmował świetlicę. Muszę tu zdecydowanie i prawdziwie napisać, że jeszcze po żadnej imprezie nie spotkałem takiego bałaganu pod wiatą przy świetlicy. Dziesiątki petów, które sam własnoręcznie później zbierałem, bo wstyd byłoby pokazać ten teren innym osobom. Jestem pewien, że Pan nie pamięta takich zdarzeń, skoro nie pamięta, że wynajmował świetlicę w 2021 roku.
Chciałbym zatem usłyszeć od Pana ile pieniędzy od niego otrzymałem za użyczenie świetlicy dla jego kolegów z pracy. Ja nie pamiętam, może On coś ma odnotowane?

Nie staram się zaprzątać głowy zbędnymi rzeczami – jest tyle wspaniałych wydarzeń do zapamiętania więc po co pamiętać te złe. Jednak dziś po zebraniu faktów do kupy przypomniałem sobie, że nawet wtedy napisałem ostry komentarz do zaistniałej pod wiatą sytuacji. Można to przeczytać tu ->

Takie właśnie niepotrzebne oskarżenia Sołtysa i Rady Świetlicy będą się pojawiać.
Są to jednak bezpodstawne pomówienia.

Pozdrawiamy serdecznie
Sołtys
Rada Świetlicy

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.