Ważne o śmieciach!
Kto określa metodę opłat za śmieci?
Za zorganizowanie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, odpowiedzialność ponosi gmina (art. 6c ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). To ona określa metodę naliczania i wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami. Robi to w drodze uchwały (Rada Gminy), dokonując wyboru jednej z metod zaproponowanych przez ustawodawcę.
W gminie Rzekuń obowiązuje opłata za liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.
Kto musi płacić za śmieci?
Wszyscy!
W ilu ratach można dokonywać wpłat?
Raz na kwartał, przelewem na wskazane konto bankowe, lub gotówką do kasy gminy Rzekuń.
Od 1 września 2024 r. na podstawie Uchwały Rady Gminy o podwyższeniu opłat za odbiór śmieci, można również dokonywać wpłat raz na miesiąc.
Czy muszę płacić za śmieci gdy rozpocząłem budowę?
TAK. Należy to zgłosić do gminy w terminie do 14. dni.
Dodatkowo od 1 stycznia 2025 r. do obowiązku właściciela budowy (inwestora) należeć będzie sortowanie śmieci na co najmniej sześć frakcji (drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie). Ustawa o odpadach (art. 101a u.o.).
Firmy odbierające odpady budowlane od 2025 roku nie będą mogły odbierać zmieszanych odpadów budowlanych.
Kupiłem dom w Czarnowcu, wprowadzam się 1 września 2024 r., kiedy muszę złożyć deklarację śmieciową?
Najpóźniej do 13 września 2024 r. Ustawa reguluje maksymalny czas na zgłoszenie faktu zamieszkania – 14 dni.
Czy muszę zgłosić do gminy narodziny dziecka?
Tak – w ciągu 14. dni należy wypełnić nową deklarację śmieciową.
W przypadku niezłożenia nowej deklaracji gmina naliczy opłatę za nowego mieszkańca posesji od dnia urodzenia. Nie trzeba zwlekać ze złożeniem, bo w takim przypadku gmina doliczy koszty wezwań i upomnień. Najlepiej zgłosić narodziny dziecka niezwłocznie – poprawić deklarację śmieciową.
Co w przypadku śmierci członka rodziny?
Fakt o śmierci członka rodziny należy zgłosić jak najszybciej, ponieważ gmina nie ma obowiązku ewidencjonowania nadpłat wniesionych za większą ilość osób. Należy jak najszybciej zgłosić – wypełniając nową deklarację śmieciową.
Opłata zmaleje dopiero w następnym miesiącu następującym po zgłoszeniu/wypełnieniu nowej deklaracji.
Moje dziecko poszło na studia, czy muszę za nie nadal płacić?
Nie, ale są wyjątki.
Jeśli dziecko/student wyprowadził się z domu do akademika/mieszkania w innym mieście np. do Gdańska i tam opłaca za śmieci to w deklaracji można wpisać mniejszą ilość osób. Jeśli student uczęszcza na uczelnię blisko miejsca zamieszkania i nadal trwale zamieszkuje w gminie Rzekuń, to deklaracji nie poprawiamy. Za studenta płacimy w gminie Rzekuń.
Sprzedałem dom i wyprowadzam się z Czarnowca. Czy w przypadku opłacenia za śmieci do końca roku kalendarzowego gmina musi zwrócić mi nadpłatę?
Tak. Wyroku WSA w Rzeszowie z 11 lutego 2021 r. sygn. akt I SA/Rz 827/20
Zapłaciłem w styczniu 2024 r. “z góry” za śmieci, (od stycznia do grudnia 2024 r.) Co w przypadku podniesienia opłat od 1 września 2024 r.?
Należy dopłacić różnicę.
Od 1 września 2024 r. obowiązują nowe stawki opłat za odbiór śmieci. Należy obliczyć wpłatę własną od 1.01.2024 do 31.08.2024 i do wpłaty za okres od 1.09.2024 do 31.12.2024 doliczyć odpowiednio:
– 10 zł/osoba/miesiąc za śmieci sortowane
– 10 zł/osoba/miesiąc za śmieci sortowane z odbiorem BIO
– 20 zł/osoba/miesiąc za śmieci niesortowane
Czy to wójt podniósł opłatę za śmieci od 1 września 2024 r.?
Nie. Opłatę za śmieci podnieśli (jednogłośnie) radni gminni dnia 27 czerwca 2024 r. Uchwała Nr III/13/2024, wynik głosowania za podniesieniem opłat.
źródło (dostęp 10.09.2024)
Jakie obecnie obowiązują opłaty za odbiór śmieci? (od 1.09.2024 r.)
SORTOWANE (z BIO) – 35 zł/osoba/miesiąc – było 25 zł/osoba/miesiąc
SORTOWANE (bez BIO) – 25 zł/osoba/miesiąc – było 15 zł/osoba/miesiąc
NIESORTOWANE – 70 zł/osoba/miesiąc – było 50 zł/osoba/miesiąc
Jak sprawdzić kiedy będzie najbliższy odbiór papieru?
Wystarczy zajrzeć do menu na stronie Czarnowiec.pl
INFORMACJE/ŚMIECI/HARMONOGRAM ODBIORU
Zapominam kiedy wystawić śmieci. Czy jest aplikacja, która mi podpowie o terminach wystawiania koszy?
Tak.
Jest aplikacja, którą tworzy między innymi jeden z mieszkańców Czarnowca.
Aplikacja nosi nazwę kiedysmieci.
Zachęcamy do pobrania tej aplikacji. Szczegóły o aplikacji tu ->
Czy to prawda, że od 2025 roku będziemy musieli sortować odzież i tekstylia?
Tak. Trwają prace nad ostatecznym kształtem Ustawy o odpadach. Nikt jeszcze nie wskazał do jakiego koloru kosza będziemy wrzucać tekstylia i czy będą musiały one stanąć na naszych posesjach czy wyłącznie w wyznaczonych miejscach na terenie sołectwa. Za organizację odbioru będzie odpowiadała gmina.
Czy gmina wdrożyła ostatecznie JSSO?
Nie.
W całym kraju, od 1 lipca 2017 r. wdrażany był Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Za jego wdrożenie odpowiadają gminy. Ostateczny termin na wdrożenie wyznaczono na dzień 30 czerwca 2022 r. Polega on na tym aby do określonych kolorów koszy gromadzić wskazaną frakcję śmieci.
Warunkiem spełnienia wymogów JSSO była wymiana dostarczonych przez gminę pojemników o odpowiednim kolorze. W gminie Rzekuń nadal pozwala się (mieszkańcom i instytucjom podległym po Urząd Gminy) na gromadzenie odpadów w niewłaściwych kolorach koszy.
Ustawa.
Do czego służy kosz zielony?
Do gromadzenia szkła białego i kolorowego – słoiki, butelki (wszystko bez zakrętek i kapsli)
Kto odpowiada za czystość pojemników na odpady?
Gmina? Właściciel? Odbiorca? Nikt?
Obecnie trwają poszukiwania “tematu” na stronie BIP rzekun.pl. Gdyby ktoś z Państwa odnalazł powyższe na stronie gminy proszę o informację na wiesczarnowiec@gmail.com.
W samej uchwale z dnia 30 listopada 2021 r. “Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Rzekuń” nie znajdujemy zapisów o utrzymaniu w czystości pojemników. Uchwała.
W tym temacie natomiast polecamy taki oto artykuł ->
Pan Jacek Pawłowski pisze:
“A propos braku odpowiedzi na pytanie kto odpowiada za czystość pojemników na odpady, to zakładając, że chodzi o indywidualne pojemniki, które mamy na podwórkach, a nie te na ulicach Rzekunia, to te indywidualne musimy myć i czyścić sami. Mówi o tym ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (art. 5.1.1.) “Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez (…) utrzymanie tych [czyli tych na śmieci – przyp. JP] w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym”. Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie Rzekuń jest lokalnym aktem prawnym, precyzującym jak ma wyglądać wykonanie ustawy u nas w gminie. Siłą rzeczy (na ogół) nie powtarza on przepisów ustawy. One obowiązują same z siebie.”
Poniżej prezentujemy kolory koszy do poszczególnych frakcji odpadów.
Uwaga! Kosz/worek o kolorze szarym został wprowadzony na terenie gminy Rzekuń. Kolor kosza na tekstylia nie został jeszcze ustawą określony.
Marek Karczewski