Śmieci „antywirusowe” – zużyte maseczki, rękawiczki itp.

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Śmieci „antywirusowe” – zużyte maseczki, rękawiczki itp.

Sprawa śmieci dotyczy przynajmniej trzech grup podmiotów.
Pierwsza grupa to zwykli ludzie. Wielu z nas korzysta lub będzie korzystać z maseczek i jednorazowych rękawiczek podczas spacerów, wychodzenia po zakupy, załatwiania spraw, których nie da się odłożyć. To naturalne. Powstałe w ten sposób śmieci trzeba jednak gdzieś wyrzucić.

Wątpliwości obywateli rozwiał Główny Inspektor Sanitarny:
“Maseczki i rękawiczki wyrzucamy do śmieci zmieszanych. Nie musimy ich jakoś specjalnie oznaczać”.

Ministerstwo Klimatu informuje, że odpady powstające w związku z kwarantanną w ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, “traktowane są jako odpady komunalne”. Zgodnie z art. 2 pkt 12 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, kwarantanna oznacza odosobnienie “osoby zdrowej”, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Jak wskazuje dotychczasowa praktyka, osoby przebywające w miejscu zamieszkania chorują na różnego rodzaju choroby zakaźne (np. grypę) i z tego powodu wytworzone przez nie odpady komunalne nie są zaliczane do odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych. Analogicznie należy traktować odpady wytworzone przez osoby objęte kwarantanną.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Klimatu: www.gov.pl/

Przypominamy, że w najbliższy piątek 27 marca 2020r. wystawiamy kosze czarne!

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.