Właściwe oznaczenia pojemników na śmieci

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Odwiedzając wielokrotnie posesje mieszkańców Czarnowca zaobserwowałem, że niektórzy z Państwa posiadają jeden kolor pojemników do gromadzenia odpadów. U jednych stoją same zielone, u innych same czarne lub wiele niebieskich. Ustawa śmieciowa jasno określa do jakiego koloru kosza bądź worka powinniśmy wrzucać posortowane śmieci (poniżej).
Mam propozycję dla mieszkańców aby za pośrednictwem naszej fejsbukowej grupy MIESZKAŃCY SOŁECTWA CZARNOWIEC zgłaszali kosze do zamiany pomiędzy sobą. Nie trzeba dokupować kolejnych, bądź malować na inny kolor gdy można się zamienić.

Dziś zgodnie z harmonogramem przed posesjami powinny stać kosze czarne, a stoją zielone służące do gromadzenia szkła.
Dlaczego o tym wspominam?
Sytuacja jaka zastała wiele firm i osób prywatnych po 1 stycznia 2021r. doprowadziła do chwilowego braku pojemników na naszym rynku. Wszyscy, którzy dotychczas nie zaopatrzyli firmy bądź posesji prywatnej w odpowiednie pojemniki borykali się z terminowym odbiorem poszczególnych frakcji śmieci.
Pracownicy firm odbierających odpady coraz częściej zaglądają w kosze, co w nich jest i odjeżdżają gdy w dniu odbioru z koszy NIEBIESKICH jest gromadzone szkło. To samo tyczy się innych kolorów. Firmę odbierającą śmieci interesują wyłącznie dane kolory w dniu odbioru.
Bardzo proszę o przygotowanie się na tego typu praktyki, bo pewnego dnia firma odbierająca śmieci zmieszane zatrzyma się tylko przy koszach czarnych.
Zielone wystawiamy ze szkłem w dniu odbioru szkła, a brązowe w dniu odbioru BIO, itd.

Zachęcam, proponuję zamówić naklejki na kosze z dodatkowym oznaczeniem posesji aby uniknąć pomyłek w przypadku wystawienia do drogi głównej koszy z kilku posesji. Poniżej przedstawiam wzór naklejek.
Warunek zamówienia to oznaczenie kosza zielonego – zieloną naklejką, czarnego – czarną, niebieskiego – niebieską, żółtego – żółtą, brązowego – brązową.

INFORMACJA O PRZESTRZEGANIU ZASAD PRAWIDŁOWEJ SEGREGACJI ODPADÓW.

Przypominam Mieszkańcom Czarnowca, którzy zadeklarowali chęć selektywnego zbierania odpadów komunalnych o obowiązku prawidłowej segregacji odpadów.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego segregowania odpadów komunalnych przez firmę, odpady nie będą odbierane do czasu prawidłowego ich posegregowania. Jeżeli taka sytuacja będzie się powtarzać, Gmina zobowiązana będzie właścicielowi nieruchomości bądź zarządcy nieruchomości naliczyć wyższą stawkę za odbiór i zagospodarowanie odpadów – tak jak za odpady niesegregowane (zmieszane).

Przypominam, że pojemniki o konkretnych kolorach służą do gromadzenia odpadów komunalnych zgodnie z ich ustawowym przeznaczeniem:

•ŻÓŁTY – POJEMNIK LUB WOREK – SŁUŻY DO ZBIÓRKI ODPADÓW Z TWORZYWA SZTUCZNEGO I DROBNEGO METALU

•ZIELONY – POJEMNIK LUB WOREK – SŁUŻY DO ZBIÓRKI ODPADÓW ZE SZKŁA OPAKOWANIOWEGO

•NIEBIESKI – POJEMNIK LUB WOREK SŁUŻY DO GROMADZENIA PAPIERU I KARTONU

•BRĄZOWY – POJEMNIK LUB WOREK SŁUŻY DO GROMADZENIA ODPADÓW BIO

•CZARNY – POJEMNIK LUB WOREK SŁUŻY DO GROMADZENIA ODPADÓW ZMIESZANYCH

Propozycja oznaczenia dla mieszkańców Czarnowca.

W razie braku odbioru śmieci zgodnie z HARMONOGRAMEM prosimy dzwonić bezpośrednio pod numery:
MPK Pure Home Sp. z o.o.
29 769 18 00 wew. 119 – dział odbioru odpadów i reklamacji
wew. 121 – dział rozliczeń i obsługi klienta
wew. 101 – sekretariat
665 301 139 oraz 607 694 589 – dział windykacji
888 222 111 – obsługa kontenerów budowlanych.

Sołtys

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.