Święto Chrztu Polski – Wywieś Flagę

„Mesco dux Poloniae baptizatur”, czyli „Mieszko książę Polski ochrzczony”, jak zapisano w „Roczniku kapitulnym krakowskim” przy roku 966. Ten lakoniczny wpis zawiera w sobie ogrom treści i daje nam przekonanie o istniejącej w tym czasie na ziemiach polskich scentralizowanej formie władzy, dzięki czemu właśnie ta data może wyznaczać narodziny państwa polskiego. Nie jest pewna dokładna data i miejsce tego wiekopomnego wydarzenia, wielu historyków podejrzewa jednak Wielką Sobotę 14 kwietnia, dlatego to właśnie ten dzień został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej umownie wyznaczony na nowe święto państwowe.

W środę 14 kwietnia obchodzimy 1055. rocznicę wydarzenia, które symbolicznie uważane jest za początek państwa polskiego, a historycznie za istotny katalizator w procesie jego konsolidacji i eliminacji cech plemienności.
Święto Chrztu Polski ustanowiono 22 lutego 2019 r.
W tym roku mamy możliwość obchodzić je po raz trzeci.

W tym szczególnym dniu zachęcamy do wywieszenia na swych domach, płotach i balkonach flag narodowych, jako wyraz znajomości historycznej tożsamości naszego kraju oraz znak pielęgnacji wartości patriotycznych.

Print Friendly, PDF & Email

1 komentarz do “Święto Chrztu Polski – Wywieś Flagę”

  1. Kadın Eczacılar Çalışma Grubu Toplantısı Gerçekleştirildi.
    432 Okuma. Kadın Eczacılar Çalışma Grubu tarihinde, Ecz.
    Mine Erdoğan ve Bölge Eczacı Odalarından temsilcilerin katılımıyla
    bir toplantı gerçekleştirdi. Online olarak devamını oku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz