Święto Chrztu Polski – Wywieś Flagę

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

„Mesco dux Poloniae baptizatur”, czyli „Mieszko książę Polski ochrzczony”, jak zapisano w „Roczniku kapitulnym krakowskim” przy roku 966. Ten lakoniczny wpis zawiera w sobie ogrom treści i daje nam przekonanie o istniejącej w tym czasie na ziemiach polskich scentralizowanej formie władzy, dzięki czemu właśnie ta data może wyznaczać narodziny państwa polskiego. Nie jest pewna dokładna data i miejsce tego wiekopomnego wydarzenia, wielu historyków podejrzewa jednak Wielką Sobotę 14 kwietnia, dlatego to właśnie ten dzień został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej umownie wyznaczony na nowe święto państwowe.

W środę 14 kwietnia obchodzimy 1055. rocznicę wydarzenia, które symbolicznie uważane jest za początek państwa polskiego, a historycznie za istotny katalizator w procesie jego konsolidacji i eliminacji cech plemienności.
Święto Chrztu Polski ustanowiono 22 lutego 2019 r.
W tym roku mamy możliwość obchodzić je po raz trzeci.

W tym szczególnym dniu zachęcamy do wywieszenia na swych domach, płotach i balkonach flag narodowych, jako wyraz znajomości historycznej tożsamości naszego kraju oraz znak pielęgnacji wartości patriotycznych.

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.