Od 1 kwietnia w Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NS 2021). Dzięki niemu dowiemy się nie tylko ilu nas jest, ale też jak żyjemy i gdzie pracujemy. Wymagane informacje, dzięki aplikacji, sami wpiszemy w internecie lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Spis potrwa do 30 czerwca. GUS zapewnia, że udzielone odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną.
Zgodnie z prawem, udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Odmowa grozi grzywną w wysokości 5 tys. złotych (art. 57 ustawy o statystyce publicznej). Spisem są objęci wszyscy mieszkańcy Polski – Polacy i cudzoziemcy, a także Polacy mieszkający za granicą.
Po raz pierwszy w historii, obowiązującą formą jest wypełnienie formularza w internecie. Dzięki interaktywnej aplikacji, która jest dostępna na stronie internetowej GUS:
BEZPOŚREDNI ODNOŚNIK DO ARKUSZA SPISOWEGO
Osoby, które ze względu na zaawansowany wiek czy niepełnosprawność nie będą w stanie same wypełnić formularza, mogą liczyć na pomoc rachmistrza – bezpośrednio, bądź przez telefon (22 279 99 99).
GUS przypomina, że rachmistrzowi nie wolno odmówić przekazania danych.
Spisz się – to tylko chwila!