Mieszkańcy Czarnowca nie chcą światłowodu!

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Mieszkańcy Czarnowca nie chcą światłowodu!

W ostatnich tygodniach, na prośbę wykonawców napowietrznej linii światłowodowej w Czarnowcu, z powodu znajomości mieszkańców sołectwa zostałem poproszony o udanie się do wybranych gospodarzy po podpis.
W niewielu przypadkach na terenie Czarnowca występują problemy formalne związane z własnością przestrzeni nad naszymi posesjami. Chodzi tak naprawdę “o moje niebo”.
Projekt budowy linii światłowodowej został tak zaplanowany aby w jak najprostszy sposób dać dostęp do szybkiego internetu setkom mieszkańców.
Linia (kable) miałyby zawisnąć na istniejącej infrastrukturze PGE (na słupach). Kable obok tych już wiszących od energii elektrycznej do naszych domów i tych od oświetlenia ulicznego zawisłyby nad naszą posesją (płotem). Nad posesją tylko w przypadku choć 1 cm wkroczenia za naszą granicę przestrzeni powietrznej.
Usytuowanie niektórych słupów energetycznych z powodu ukształtowania terenu pomimo, że stoją w pasie drogi powiatowej czy gminnej powoduje, że kable ciągnięte górą wchodzą na “nasze niebo”.

Gdzie rozpoczyna się problem?
Jak rozwiązać sytuację gdy ktoś z właścicieli przestrzeni powietrznej nie pozwala na dostęp do nowoczesności ogromnej części miejscowości?
Czy w sytuacji odmowy kilku mieszkańców na powieszenie światłowodu nad Ich płotem istnieją alternatywy “ominięcia” tego terenu?

Jakie są Państwa propozycje?
Zapraszam do komentowania jak rozwiązać problem aby większość mieszkańców mogła jak najszybciej korzystać z sieci światłowodowej w Czarnowcu.

Kilka zdań o światłowodzie ze strony asta-net.pl:

Zalety internetu światłowodowego

Stabilność łącza i szybki przesył danych – to najważniejsze korzyści płynące z podłączenia się do sieci FTTH. Dzięki nim nie ma problemu z zacinaniem się filmu, pobieraniem dużych plików z grami czy pracą zdalną nawet wtedy, gdy z internetu korzysta kilka osób. Wysoka przepustowość światłowodu gwarantuje prędkości na poziomie 1 Gb/s (rekordowa odnotowana szybkość to 1 Pbit/s, czyli 1 000 000 000 000 000 bitów na sekundę). Dane pobierane są nawet 8 razy szybciej niż w przypadku tradycyjnego połączenia kablowego. Wykorzystanie do przesyłania sygnału optycznego gwarantuje niczym niezakłócany przekaz oraz brak przerw w dostawach spowodowanych zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.

Kto może mieć internet światłowodowy?

Nowoczesna technologia staje się coraz bardziej popularna w Polsce i coraz częściej wypiera tradycyjne połączenie kablowe, jednak na razie nie jest ona dostępna dla wszystkich. Mogą z niej skorzystać przede wszystkim mieszkańcy dużych miast oraz ich okolic, jak np. Poznań, Wrocław, Warszawa, Kraków, Szczecin, ale z każdym dniem przybywa infrastruktury dającej dostęp do sieci FTTH również osobom z mniejszych miejscowości...

Czytając drugi werset cytowanego tekstu można by rzec, że Czarnowiec może doczekać się identycznej, światowej nowoczesności jak Warszawa, Kraków, Poznań.
Czy się doczeka?

Poniżej zamieszczam przykładowy odcinek filmu, w którym pokrótce przedstawiono, na przykładzie małej wsi jak to jest z tym światłowodem.

W Czarnowcu miałby zawisnąć kabel światłowodowy – współdzielony. Chodzi o to, że zaplanowano takie rozwiązanie aby mieszkańcy mogli wybrać sobie dowolnego dostawcę internetu. Następnie, z najbliższego słupa już na własny koszt każdy kto chciałby podłączyć się do tej sieci musiałby wykonać dowolne przyłącze (ziemne lub powietrzne). Koszt budowy sieci głównej nie przewiduje przyłączy do poszczególnych domostw. Przypadek identyczny jak podczas podłączania kanalizacji ściekowej czy ujęcia wody.

O wszystkich szczegółach planowanej sieci światłowodowej opowiedział mi bardzo sympatyczny (nowy) mieszkaniec Czarnowca 🙂
Dziękuję serdecznie za wykład, bardzo mi pomógł 🙂

Z optymizmem patrzę na zmieniającą się naszą miejscowość i wierzę, że kiedyś oprócz setek nowoczesnych/światowych rozwiązań będziemy mogli korzystać również z sieci światłowodowej.

Marek Karczewski

3 komentarze do “Mieszkańcy Czarnowca nie chcą światłowodu!”

  1. Rozwiązanie tego problemu zdaje się niezwykle proste. Między każdą posesją a pasem drogowym jest pas zieleni, który nie jest terenem prywatnym. Sugeruję, aby powiadomić właściciela posesji, który nie wyraża zgody na zawieszenie światłowodu nad jego posesją na słupach PGE, że w takim razie przed jego działką zostaną wykonane roboty drogowe mające na celu ominięcie zgodnie z wolą jego przestrzeń powietrzną. W tym celu pas zieleni zostanie przekopany, a światłowód na tym krótkim odcinku pomiędzy dwoma słupami okalającymi jego działkę zostanie wkopany w ziemię. Jako, że większość mieszkańców dokłada starań, żeby zagospodarować publiczny pas zieleni, to może właśnie taki argument trafi do niezdecydowanych. Nie możemy sobie pozwolić, aby cała wieś stała się zakładnikiem jednego gospodarza, szczególnie gdy w dzisiejszych czasach Internet jest narzędziem pracy wielu osób.

    Pozdrowienia dla Pana Marka i podziękowania za włożony trud w zbieranie podpisów.

  2. A nie można na słupach zamontować obręczy z hakiem dystansowym do odsunięcia linii od działki ? Wtedy taki gospodarz albo jego następca prawny będzie musiał zwrócić koszty jeśli się rozmyśli w przyszłości i będzie chciał internet albo sprzeda działkę i nabywca będzie żądał obniżenia ceny bo będzie bez internetu

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.