Kładą sieć światłowodową w Czarnowcu

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Kładą sieć światłowodową w Czarnowcu

Postanowiłem zadać kilka pytań specjaliście z Czarnowca, który w swoich odpowiedziach powinien Państwu rozjaśnić wiele kwestii dotyczących budowanej sieci światłowodowej.

Otwarta sieć światłowodowa w Czarnowcu
Za zgodą mieszkańców Czarnowca wykonywana jest obecnie napowietrzna instalacja światłowodów na słupach PGE. Usługi oferowane będą w formie otwartej, tj. w ramach wykonanej sieci usługi oferować będzie mogło wielu operatorów.

Generalnym wykonawcą sieci w ramach Program Operacyjny Polska Cyfrowa 3 (POPC3) jest spółka Fibee IV sp. z o.o. natomiast za budowę i sprzedaż usług operatorom odpowiedzialna jest spółka Fibrehost.

Do tej pory w ramach poprzednich programów POPC spółka Fibrehost na świadczenie usług podpisywała umowy z operatorami takimi jak Orange Polska, T-Mobile, INEA, UPC oraz RFC, aczkolwiek oferenci na naszym terenie nie zostali jeszcze ujawnieni.

Przyłącze abonenckie
Projekt zakłada wykonanie napowietrznego przyłącza abonenckiego. Na każdym słupie, gdzie zaplanowane zostało przyłącze, powstanie skrzynka abonencka, do której zostanie podłączone urządzenie klienckie. Instalatorzy pozostawiają pętlę abonencką o długości wymaganej do wykonania przyłączenia napowietrznego. Nie istnieją techniczne przeciwwskazania do wykonania przyłącza ziemnego, aczkolwiek najprawdopodobniej wymagało to będzie indywidualnych negocjacji podczas wykonywania instalacji ostatniej mili (przyłącza abonenckiego).

Technologia
Technologia w jakiej wykonywana jest instalacja to Fibre To The Home (FTTH) działająca w oparciu o Pasywną Sieć Optyczna (PON), gdzie medium transmisyjnym jest światłowód jednomodowy. Forma ta pozwala na wykonanie instalacji na rozległych obszarach bez konieczności instalacji aktywnych (zasilanych prądem) urządzeń światłowodowych na trasie sieci. Rozdzielenie abonentów i usług polega na transmisji na oddzielnych włóknach światłowodowych oraz na różnych długościach fali światła w ramach jednego włókna poprzez wykorzystanie pasywnych pryzmatów przesuwających widmo światła.

Usługi
Usługi typowo uruchamiane w tego rodzaju środowisku to Internet, telewizja oraz telefonia IP.
W zależności od instalacji operatorskich w punkcie dystrybucyjnym PON pozwala na uzyskanie prędkości nawet do 25 Gb/s. Typowo na obszarach podmiejskich można spodziewać się dostępu do sieci Internet o przepustowości 300 Mb/s, 600 Mb/s oraz 1 Gb/s.

Harmonogram
Typowo po wykonaniu instalacji sieci przesyłowej instalacje abonenckie wykonywane są w okresie od 2 do 6 miesięcy. Szczegółowy harmonogram uruchomienia usług aktualizowany jest na bieżąco pod poniższym adresem w postaci załączników w formacie XLSX: https://www.fiberhost.com.pl/pl#dlaoperatorow

W chwili obecnej szczegółowy harmonogram dla naszej miejscowości nie został jeszcze zamieszczony. Nastąpi to najprawdopodobniej w przeciągu następnego miesiąca.

Zasięg światłowodu
Planowaną dostępność światłowodu pod wskazanym adresem można zweryfikować na stronie https://getfibre.pl/. Obiekty, do których planowane jest wykonanie przyłączenia opisane są statusem ‘Adres ujęty w planach’. W przypadku, gdy usługi będą już dostępne pod danym adresem pojawi się lista operatorów, z którymi będzie można się skontaktować w celu podpisania umowy.
Zasięg w formie mapy można również zweryfikować na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa, przy czym mapa jest rzadziej aktualizowana. Mapa dostępna jest pod niniejszym adresem: https://capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/.

Należy spodziewać się braku nowych obiektów na liście planowanych przyłączy. Spowodowane jest to faktem, iż lista przyłączeń została sporządzona dla oferenta w trakcie rozstrzygania przetargu.

Zachęcam również do zapoznania się z niniejszą broszurą dotyczącą POPC:
https://cppc.gov.pl/images/Poradnik-POPC.PDF

Autor artykułu nie jest w żaden sposób związany z wykonawcą projektu, a zamieszczone informacje wynikają z osobistego doświadczenia oraz informacji ogólnodostępnych na stronach spółek uczestniczących w przetargach oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa.


Pozdrawiam
Piotr Jakacki

Od siebie dodam, że “mała pętla” cienkiego kabla zawieszona na słupie jest przeznaczona do podłączenia napowietrznego Państwa budynku.
Jeśli ktoś pragnie wykonać przyłącze ziemne swojej posesji, musi to zrobić na własny koszt.

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia
Marek Karczewski

Na stronie UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej) istnieje możliwość zgłoszenia zapotrzebowania.
Należy wybrać adres wyszukiwarka.uke.gov.pl i wypełnić swoją lokalizację, podać adres do kontaktu – wysłać zgłoszenie poprzez naciśnięcie przycisku “ZGŁOŚ POPYT”

5 komentarzy do “Kładą sieć światłowodową w Czarnowcu”

  1. Czy ten światłowód będzie obejmował również ul. Leszczynową (Czarnowiec Kolonia), czy będziemy pominięci jak np. Miało to miejsce z linią gazu…

    • W artykule podany jest adres portalu, na którym można zweryfikować dostępność światłowodu. Można samodzielnie sprawdzić.

  2. Pytanie a co w przypadku braku słupów energetycznych, mamy sami wykonać przyłącza 170/180/220m + procedura prawna?

Możliwość komentowania została wyłączona.

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.