Ratujmy kasztanowce w Czarnowcu

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Już po raz 12. Szkoła Podstawowa w Rzekuniu pod dyrekcją Pani Dyrektor Ewy Borkowskiej-Sawickiej przeprowadziła akcję grabienia liści po naszymi kasztanowcami w alei kasztanowców przy ulicy Kasztanowej.

Oto relacja ze strony Nadleśnictwa Ostrołęka, które współorganizowało akcję:

Za nami 12. edycja akcji „Ratujemy kasztanowce”. 29 października uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rzekuniu wraz z wychowawcami i leśnikami z Nadleśnictwa Ostrołęka chwycili wspólnie za grabie i oczyścili teren wokół pomnikowych kasztanowców z opadłych liści, w których zimują poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka – groźnego szkodnika tych pięknych drzew.

W ostatnim czasie zauważalne jest zjawisko przedwczesnego usychania liści kasztanowców oraz pojawiania się na nich ciemnych plan, tzw. min. Spowodowane jest to żerowaniem szrotówka kasztanowcowiaczka, drobnego motyla, który rozprzestrzenił się już niemal w całej Europie, wykorzystując do tego m.in. transport samochodowy. Larwy tego owada rozwijają się z jaj składanych wzdłuż głównych nerwów liści i żerują na nich powodując skrócenie przyrostów pędów, a także zmniejszenie owocowania. Osłabione tym procesem drzewa mogą w przeciągu kilku lat obumrzeć.

Wyróżnia się kilka metod walki ze szrotówkiem, jednak najłatwiejszą i najbardziej efektywną jest pozbycie się opadłych liści z zimującymi w nich poczwarkami owada. Te działania, już od kilkunastu lat, podejmują uczniowie i wychowawcy ze Szkoły Podstawowej w Rzekuniu we współpracy z pracownikami Nadleśnictwa Ostrołęka. Wspólna akcja uczy wszystkich wrażliwości na piękno otaczającej przyrody oraz rozwija świadomość ekologiczną najmłodszych.

Akcja zakończyła się ślubowaniem na Przyjaciela Przyrody oraz wspólnym ogniskiem.

ź: ostroleka.olsztyn.lasy.gov.pl

Sprzątanie odbyło się w piątek 29 października 2021 r.

foto: Nadleśnictwo Ostrołęka

/SC/

1 komentarz do “Ratujmy kasztanowce w Czarnowcu”

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.