Zaszczepiłeś psa? Zaszczepiłeś kota?

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Zaszczepiłeś psa? Zaszczepiłeś kota?

W sobotę (8 stycznia 2022) mieszkańcy Czarnowca z uprzejmości lekarza weterynarii Andrzeja Rawy mieli możliwość zaszczepienia swoich pupili szczepionką przeciw wściekliźnie.

Łącznie w sobotę, w Czarnowcu zaszczepieniu poddano 53. psy i 6. kotów.

Bycie opiekunem psa i kota wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też z obowiązkami. Do jednych z wielu należy przestrzeganie terminów szczepień.

GŁÓWNY INSPEKTORAT WETERYNARII PRZYPOMINA!
Obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.

Wścieklizna w Warszawie i na Mazowszu. Obowiązkowe szczepienia kotów!

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego z 31 grudnia 2021 r., do dotychczasowych ograniczeń i wytycznych dodano kolejne – obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na obszarach zagrożonych.

Lekarz weterynarii Anna Duras podkreśla, że właściciele tych czworonogów muszą zaszczepić swojego pupila w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
– Trzeba jak najbardziej ograniczyć możliwość przeniesienia choroby na człowieka – wyjaśnia.

Właścicieli, którzy nie dopełnili jeszcze obowiązku zaszczepienia swojego psa lub psów proszę o kontakt z lekarzem weterynarii, zarejestrowanym w Krajowej Izbie Lekarsko – Weterynaryjnej Panem Andrzejem Rawą – 603 050 676

Właściciele kotów proszeni są o konsultację z lekarzem w sprawie wydanego rozporządzenia przez wojewodę mazowieckiego.

MK

foto: merdacz.pl

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.