11 urodziny Margarity

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Dziś swoje jedenaste urodziny świętowała dziewczynka z Ukrainy, która razem z mamą i ciocią trafiły z Odessy do Czarnowca.
Uciekły przed wojną na Ukrainie. W Polsce są od początku marca 2022 r.

Dla “naszej Małgosi” były to nietypowe urodziny. Dotychczas świętowała je ze swoimi koleżankami i kolegami, w podobnym wieku.
Dziś na plac przed świetlicą, pod wiatę przybyły nowe koleżanki i koledzy pochodzący z Czarnowca.

Nie było zbyt wielu atrakcji, bo czas i sytuacja jest dość zaskakująca dla wszystkich. Dzieci, bawiły się w chowanego, skakały, jeździły na hulajnodze i rowerach. Cieszyły się z tego co mają w tej chwili.

Urodziny to również tort, a nawet dwa 🙂
Pierwszy tort, słodycze i niespodziankę dostarczył osobiście Wójt Rzekunia Pan Bartosz Podolak. Drugi tort wykonała i dostarczyła mieszkanka Czarnowca Pani Ewelina Szczubełek-Rykowska. Był również szampan Piccolo. Na stole słodycze, ciasta i inne przekąski.

Wspólnie odśpiewaliśmy “sto lat” – nawet trzykrotnie. Pierwsze “sto lat” to zwykłe “amerykańskie” Happy Birthday to You z linią melodyczną i słowami przybliżonymi do oryginału. Następnie nasze STO LAT – po Polsku. Przy drugim torcie Happy Birthday to You po ukraińsku ale z melodią oryginalną.

STO LAT Małgosiu!

Zwyczaje polskie kontra ukraińskie

Jest kilka zauważalnych różnic pomiędzy naszymi kulturami 🙂
Może to nie dotyczy całego narodu ukraińskiego tylko niektórych regionów? Możliwe, że kolejne spotkania pozwolą na zrozumienie zachowania innego niż nasze, Polaków?

Są to zachowania inne niż nasze ale nie powodujące żadnych barier aby świętować razem urodziny dziecka.
Będziemy przy najbliższych spotkaniach uczyć naszych gości, gościnności polskiej 🙂 – kawa, herbata, woda, coś do picia? Usiądziesz? Wejdziesz? Zapraszam. 🙂

/MK/

foto: Marek Karczewski

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.