Święta majowe – wywieś flagę

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Wywieś flagę narodową.

1 maja – Święto Pracy (1950 r.) oraz rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (2004 r.),
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2004 r.),
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja (1919 r.),
8 maja – Zakończenie II wojny światowej. Dzień Zwycięstwa (1945 r.)

Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Czarnowca do wywieszania flagi Polski przy swoich posesjach w dniach 1-8 maja 2022 r.

Warto dodać, że zgodnie z ustawą uchwaloną 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, narodowych czy lokalnych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Flagę można zatem wywieszać kiedy się chce i kiedy się czuje taką potrzebę również z okazji prywatnych uroczystości aby w ten sposób manifestując szczęście, że jest się Polakiem. Wcześniej przez 50 lat istniał zakaz wywieszania flagi poza wyznaczonymi świętami.

Na budynku prywatnym nie umieszczamy flagi, na dachu!
Osoby prywatne nie powinny umieszczać flagi na maszcie lub na drzewcu zwieńczającym szczyt domu, gdyż jest to zarezerwowane dla instytucji publicznych. Maszty są dozwolone, pod warunkiem że znajdują się przed budynkiem. Najbardziej preferowanym sposobem ekspozycji jest wywieszenie flagi z okien lub balkonów.
Przy eksponowaniu flagi w pionie należy pamiętać, aby kolor biały był po lewej stronie dla patrzącego od frontu. Biel traktuje się jako ważniejszą od czerwieni (bo symbolizuje Orła Białego). Flaga musi być czysta i niezniszczona, a barwy nie mogą być wyblakłe.
Flaga powinna być powieszona na tyle wysoko, by nie dotykała ziemi ani wody.

Barwy biało-czerwone są piękne!

Wywieś flagę!

Sołtys

1 komentarz do “Święta majowe – wywieś flagę”

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.