Pozdrowienia od mieszkanki Czarnowca ze Stanu Utah i Arizona

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Pozdrowienia od mieszkanki Czarnowca ze Stanu Utah i Arizona

W lipcu, w zasadzie w środku wakacji ogłosiłem konkurs dla mieszkańców Czarnowca na najbardziej ciekawe zdjęcia z tegorocznych wypraw po Polsce i świecie.
Niewiele osób (do dziś) przesłało swoje fotki i niewiele osób spełniło zasady regulaminu.
W zasadzie tylko jedna rodzina z ul. Sosnowej podesłała zdjęcie z napisem “Czarnowiec.pl”.
O rozstrzygnięciu konkursu napiszę niebawem – można jeszcze podesłać zdjęcia z minionych wakacji – zapraszam serdecznie.

Co mnie zaciekawiło?
Podesłane zdjęcia z podróży do USA, z dokładnym opisem miejsca wykonania.
Zdjęcia podesłała mieszkanka Czarnowca, Pani Wanda Piersa.

Pani Wanda Piersa zamieszkała przy ul. Kasztanowej to znana w regionie podróżniczka, która na organizowanych slajdowiskach prezentuje swoje obrazy i opowiada o podróżach po całym świecie.
Ostatnio można było zobaczyć Jej wystawę i posłuchać o podróży do Afryki w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – “Afryka okiem podróżnika” – Madagaskar.
Relacja i zdjęcia na moja-ostroleka.pl

Poniżej prezentuję podesłane prace z Ameryki Północnej.
ps. brak w nich napisu “Czarnowiec.pl” ale postanowiłem odejść od zapisów regulaminowych i przedstawić Państwu piękne obrazy.

Pierwsze zdjęcie. Rzeka Virgin River płynąca przez Park Narodowy Zion. Rzeką przez tysiące lat rzeźbiła w czerwonych skałach piaskowca stanu Utah jeden z najbardziej spektakularnych i zapierających dech w piersiach szlaków turystyczny w całej Ameryce. The Zion Narrows.

Drugie zdjęcie, to Horseshoe Bend, nacięty meander rzeki Kolorado w kształcie podkowy, położony w pobliżu miasta Page w stanie Arizona w Stanach Zjednoczonych. Jest również określany jako „wschodni brzeg Wielkiego Kanionu”. Fotka z pierwszego dnia. Drugiego , przez cztery godziny płynęłam kanadyjką w dole. Widoki cudowne.

Kanion Antylopy, nazywany także Kanionem Korkociągu – kanion szczelinowy znajdujący się na terenie rezerwatu plemienia Nawaho w stanie Arizona w USA. Powstawał przez miliony lat wskutek wymywania piaskowca przez powodzie błyskawiczne. Widoki jak z innego świata. Chodzi się pod ziemią.

Park Narodowy Bryce Canyon położony jest w południowej części stanu Utah.. Oszałamiajace widoki. Warto wiedzieć czym są tytułowe hoodoo? Według wierzeń Indian z plemienia Paiute to zaklęci przez boga Kojota ludzie, którzy dopuszczali się złych uczynków. Z geologicznego punktu widzenia to skalne wieże, które powstały w wyniku działania erozji. W tym przypadku najważniejszą rolę pełni woda, która po wniknięciu w najdrobniejsze szczeliny podlega procesom zamarzania i rozmarzania, zmieniając swoją objętość, powoli odłamując kawałki skał.

To zdjęciu u Indian Navaho w Monument Valley, Arizona. Słynna Dolina Monumentów w Arizonie. (Monument Valley) to bez wątpienia jedno z najbardziej majestatycznych i najczęściej fotografowanych miejsc turystycznych w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnie zdjęcie. Wielki Kanion bezapelacyjnie zalicza się do najbardziej interesujących miejsc, które zobaczyłam. To nie tylko gigantyczna dziura w ziemi ale zapierające dech widoki i przepiękna przyroda.

Zdjęcia wykonano podczas wakacji – wrzesień 2022.

Marek Karczewski

1 komentarz do “Pozdrowienia od mieszkanki Czarnowca ze Stanu Utah i Arizona”

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.