Przodownicy – Rykowscy

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Przodownicy Czarnowca – Rykowscy

23 września 2022 r. podczas uroczystości wiejskiej odbyło się wyróżnienie i wręczenie tytułów “Przodownik Czarnowca”.
Wśród nominowanych osób/podmiotów/rodzin znalazło się małżeństwo Państwa Eweliny i Przemysława Rykowskich.

O uroczystości pisaliśmy tu ->

MENU PRZODOWNICY

Zadaliśmy naszym przodownikom kilka pytań o Czarnowcu i sąsiadach.
Oto co nam odpowiedzieli:

Ewelina Szczubełek-Rykowska i Przemysław Rykowski

 1. Czy czujecie się Państwo Przodownikami ?
  Tytuł Przodownika roku 2022 był dla nas ogromnym zaskoczeniem, gdyż mieszkamy w Czarnowcu niespełna 3 lata i nie sądziliśmy, że zdążyliśmy zasłużyć na takie wyróżnienie. Zawsze chętnie angażujemy się w pomoc przy organizacji wydarzeń w naszej wsi, wiec cieszymy się, że zostało to docenione. Przyjmujemy tytuł z wdzięcznością i będziemy starać się jak najczęściej udowadniać, że został nam słusznie przyznany.
 2. Czy warto angażować się w sprawy własnej społeczności – wsi?
  Odpowiadamy jednogłośnie “tak”. Angażujmy się, przynajmniej w stopniu minimalnym, a im więcej będziemy robić, tym lepiej.
 3. Proszę powiedzieć jakie walory okolicy przyczyniły się do zamieszkania na stałe w Czarnowcu?
  Cisza, spokój, własny ogródek, brak denerwujących sąsiadów (śmiech, mamy cudownych sąsiadów). Szukaliśmy działki po tej stronie mostu i niedaleko miasta. Między innymi właśnie z tych powodów, zamieszkaliśmy w Czarnowcu.
 4. Z czym kojarzył się wcześniej Panu/Pani Czarnowiec. Co dobrego lub złego słyszał Pan/Pani o naszej wsi?
  Znamy kilka osób, które w Czarnowcu zamieszkały wcześniej niż my, ale nie mieliśmy z tym miejscem żadnych skojarzeń. Jedyne opinie jakie zebraliśmy przed przeprowadzką to te od wspomnianych znajomych, były one wyłącznie pozytywne.
 5. Jak postrzega Pan/Pani swoich sąsiadów (mieszkańców)? Czy społeczność naszej wioski jest jakaś wyjątkowa – ma dużo walorów czy wad?
  Mamy wspaniałych sąsiadów, z jednymi stosunki sąsiedzkie są bardziej zażyłe niż z innymi mniej, ale wszyscy są uprzejmi i otwarci na relacje. Uważamy, że nasza wspólnota jest wyjątkowa. Gdy wprowadzamy się do swojego nowego domu marzymy o tym, by było to jak najlepsze miejsce do życia. Atmosfery tej jednak nie stworzymy samodzielnie. Całe otoczenie ma nią wpływ, nasza społeczność lubi się integrować i angażować w sprawy wsi.
 6. Jak w jednym zdaniu określiłby Pan/Pani zaletę mieszkania w Czarnowcu?
  Czujemy się tu dobrze i bezpiecznie.
 7. Czy jest coś, co Pana/Panią irytuje w Czarnowcu? Jeśli tak, to co to jest?
  Na ten moment, nie możemy niczego takiego sobie przypomnieć, więc chyba nie ma.
 8. Co by Pan/Pani zmienił na lepsze gdyby powierzono Panu/Pani stworzenie planu “jestem ze wsi – jestem nowoczesny”?
  Dla nas nowoczesny mieszkaniec wsi to taki, który nie skarży się na rolników pracujących podczas żniw, natomiast nowoczesna wieś to taka, w której technologie cyfrowe i przeróżne innowacje poprawiają jakość życia mieszkańców, zapewniają wyższy jego standard.
 9. Jakiego typu wydarzeń brakuje Panu/Pani w Czarnowcu?
  W Czarnowcu jest bardzo dużo wydarzeń rożnego typu, ale pomyśleliśmy, że fajnym pomysłem byłoby zorganizować „Dni sąsiada”, które w realny sposób integrują najbliższych sąsiadów.
 10. Jakie jest Pana/Pani hobby?
  Hobby Eweliny to bieganie i joga, a Przemka jazda na rowerze MTB, obserwowanie nieba przez lunetę i nauka o kosmosie.
 11. Czy lubi Pan/Pani jeździć rowerem i czy w Czarnowcu są ku temu warunki?
  Ewelina nie przepada za jazdą na rowerze, Przemek natomiast bardzo lubi, w Czarnowcu są rewelacyjne warunki, które stwarza w dużej mierze nasz sołtys i koledzy z klubu.
 12. Co Pan/Pani zmieniłby na swojej ulicy?
  Drogę, marzy nam się utwardzona nawierzchnia.
 13. Jaką przyszłość Czarnowca wyobrażałby/wyobrażałaby sobie Pan/Pani jako najlepszą dla mieszkańców? Czy powinna być to wieś w otoczeniu przyrody? Czy przedmiejskie osiedle z zabudową deweloperską i centrami handlowo-usługowo-rozrywkowymi?
  Zdecydowanie wieś w otoczeniu przyrody, między innymi dlatego zdecydowaliśmy się na wyprowadzkę z miasta. Krajobraz wsi i jej przyroda pozwalają nam osiągnąć dobre samopoczucie i spokój. Na zakupy, czy kręgle, możemy w 15 minut dotrzeć do miasta. Tu zdecydowanie wolimy żyć w otoczeniu naturalnego środowiska.

Czarnowiec, 6.09.2022 r.

Od sołtysa: odpowiedzi na zadane pytania podesłała Pani Ewelina, a zdjęcia ze zbiorów własnych Pan Przemysław.
Dziękujemy za poświęcony czas na przygotowanie materiału.

Marek Karczewski

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.