Jeszcze przed formalnym założeniem koła gospodyń wiejskich w Czarnowcu postanowiłem popracować nad logotypem. W oko wpadł mi logotyp koła gospodyń wiejskich z małej wioski Cierzpięty (gm. Piecki) na Mazurach. Logotyp w stylu starodawnego stempla bardzo pasuje zarówno do nadruków, jak i elementów cyfrowych, zwłaszcza profili w mediach społecznościowych.
Współpracuję z młodym grafikiem Dominikiem Tyką, któremu zleciłem prace nad logotypem dla KGW Czarna Owca w Czarnowcu. Symbol owcy był oczywisty, ale powstały pytania „jaka ta czarna owca powinna być?”. Nie chciałem powielać typowych schematów stojącej bokiem owieczki. Nie chciałem też diabelskiego uśmiechu. W internecie można znaleźć setki logotypów opisanych jako „czarna owca”, ale czarnowiecka owieczka musiała być unikalna.
Doszedłem do wniosku, że logotyp utworzymy w okręgu. Tak jak KGW Cierzpięty na styl starego stempla. Napis wykonany jest przy użyciu czcionki Pluto. Czcionka jest gruba, puszysta, ma zaokrąglone litery, przez co oddaje puszystość wełny. Czcionka jest płatna i kosztuje kilkaset złotych, ale mam ją w swoich zasobach. Kupiłem ją około 8 lat temu, gdyż właśnie ta czcionka została wykorzystana w logotypie „Mojej Ostrołęki”. Napis „Moja Ostrołęka” jest napisany właśnie czcionką Pluto.
W emailu do grafika Dominika Tyki opisałem swoje główne przemyślenia.
– W sygnecie musi znaleźć się czarna owca. Wydaje mi się jednak, że to wcale nie jest takie proste, ponieważ czarna owca nie zawsze dobrze się prezentuje, ze względu na dużą ilość czerni, przez co kontury muszą być białe lub rozjaśnione. Najpierw trzeba zdecydować, w jakiej pozycji umieścić owcę. Najlepiej, aby była zwrócona w naszą stronę, czyli z głową na wprost. Bokiem nie prezentuje się korzystnie. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, że owca powinna wyrażać jakieś pozytywne emocje, co może wpłynąć pozytywnie na odbiorcę – pisałem w e-mailu.
Spędziłem kilka godzin na szukaniu zbliżonych grafik w internecie. Wybrałem ostatecznie siedem, które pokazałem i opisałem grafikowi. Na niektórych podobał mi się różowy pyszczek, na innym spojrzenie i uśmiech owieczki, a na jeszcze innych pozycja patrząca w stronę odbiorcy.
Ostatecznie powstały dwa projekty, które załączam poniżej. Niezmiernie cieszę się, że grafiki przypadły do gustu członkiniom i członkom naszego koła. W głosowaniu wygrał projekt ustawionej owieczki bokiem.
Oprócz ufundowania logotypu postanowiłem zasponsorować jeszcze pieczątkę. Nasze koło zyskało okrągłą pieczęć o średnicy 5 cm z logotypem owcy i napisem. Zarząd może już stemplować dokumenty niepowtarzalną pieczątką.
Logotyp został przygotowany profesjonalnie przez grafika i bez trudu może zostać użyty na wszelkich materiałach drukowanych takich jak ulotki, plakaty, koszulki, kubki i inne gadżety. Chętnie pomogę w przygotowaniu wszelkich materiałów.
Krzysztof Chojnowski