Nowości w Czarnowcu – znane w krainach śniegu

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Nowości w Czarnowcu – znane dotychczas wyłącznie w krainach śniegu

Wzajemne powitanie się na szlaku jest niepisaną umową ludzi gór, zwyczajem i żywym przejawem kultury górskiej, elementem wędrówki i spotkań z ludźmi, którzy wybrali tą samą drogę, co my.

Każdy kto był choć raz w górach nauczył się tej niepisanej umowy – “cześć”, “ahoj”, “hi”…
tyle wstępem o górach.

Co jest niepisaną zasadą gdy zalega pokrywa śnieżna?

Wróćmy jednak do gór i krajów gdzie jest trochę więcej śniegu aniżeli w Czarnowcu.
Podczas intensywnych opadów śniegu lub w przypadku wystarczającej ilości tegoż dla realizacji aktywności fizycznej polegającej na korzystaniu z dwóch wąskich desek i dwóch kijków do odpychania się – zwanej narciarstwem klasycznym tworzą się w okolicznych lasach lub na drogach tory śnieżne. Tworzą się same lub raczej na pewno ktoś samodzielnie, poświęcając swój czas to wykonuje.
Takie tory można utworzyć samemu lub z towarzyszem depcząc najsampierw* trochę niezbyt symetryczny ślad, ale można go również wykonać za pomocą specjalnie wykonanej – profesjonalnej “śladownicy”.

Takie właśnie urządzenie do robienia śladu zaprojektował sołtys na podstawie wytycznych FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej).
W roku 2022 nasz lokalny artysta spawacz Pan Andrzej Chełstowski, który również dla sołectwa spawał biblioteczkę przydrożną “CzarnąOwcę”, “korkorower” i “szubienicę grillową” wykonał na podstawie projektu sołtysa maszynę dla biegaczy narciarskich. Maszyna/urządzenie powstało praktycznie w 95% ze złomu zakupionego przez sołtysa w ostrołęckim złomowisku. W tym roku kolejny artysta spawacz, Pan Przemysław Późniewski z prawie Czarnowca pomógł zmodyfikować urządzenie, któremu, jak się okazało po generalnych próbach brakowało zagiętej płozy.
Dzięki przychylności natury mogliśmy użyć już dwukrotnie naszego wspólnego dzieła. Pan Piotr Mierzejewski pomógł w wytyczeniu toru.

Ale nie odpowiedziałem jeszcze na zadane wcześniej pytanie…
Co jest zasadą w innych rejonach kraju i na świecie?

Odpowiedź:
Jeżeli nie macie akurat nart na nogach, a traficie na trasę narciarską – uszanujcie pracę osób, które przygotowały tor i w miarę możliwości wybierzcie inną trasę.

DZIĘKUJEMY – narciarze czarnowieccy, MK

ps. właśnie dziś kolejni mieszkańcy zaopatrzyli się w narty biegowe.

* w pierwszej kolejności

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.