W ostatnim czasie, docierają do sołtysa zgłoszenia o wałęsających się, groźnych psach na Osiedlu Działkowym. Nie są to psy bezpańskie.
Informuję co należy zrobić w sytuacji kontaktów z niezopiekowanymi przez właścicieli psami.
Opiekun musi kontrolować zwierzę!
Zgodnie z art. 10a ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Artykuł 77 kodeksu wykroczeń stanowi, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
Nie oznacza to jednak, że w stosunku do każdego psa konieczne do zachowania środki ostrożności będą zawsze takie same. Opiekun zwierzęcia, który nie prowadzi psa na smyczy, ale kontroluje go „w stopniu gwarantującym bezpieczeństwo publiczne” (wyrok NSA z 27 czerwca 2017 r., sygn. akt II OSK 3039/15, LEX nr 2380250) nie będzie naruszać ani omawianego przepisu kodeksu wykroczeń, ani art. 10a ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt.
Za zachowanie zwierzęcia odpowie jego właściciel, na podstawie art. 431 Kodeksu cywilnego.
Artykuł stanowi:
§ 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.
§ 2. Chociażby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna według przepisów paragrafu poprzedzającego, poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
Bardziej szczegółowo zasady są określone na poziomie gmin.
Do określenia szczegółowych obowiązków opiekuna psa w kontekście jego przebywania w przestrzeni publicznej upoważniona jest rada gminy, która czyni to w drodze regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
W przypadku naszej gminy za tę kwestię odpowiada upoważniony pracownik Urzędu Gminy w Rzekuniu, do którego należy zgłaszać wszelkie naruszenia w zakresie niezaopiekowanych psów.
Gminy nie mogą dowolnie ustanawiać, sposobu, w jaki mają być wyprowadzane psy. Ich zadaniem jest doprecyzowanie zasad poruszania się z psem w przestrzeni publicznej, a nie wprowadzanie bezwzględnych nakazów lub zakazów.
Wałęsające się (groźne) psy zgłaszać można wyłącznie w dni robocze, w godzinach pracy urzędu.
Telefon: 29 643 20 00
Gmina może odłowić tylko bezpańskie psy. Psy, które mają właścicieli nie mogą być odławiane.
Przypadki psów agresywnych, atakujących przechodniów, szczególnie jeśli wystąpi niebezpieczeństwo pogryzienia, należy natychmiast zgłaszać na Policję, która podejmując interwencję, powiadomi też lekarza weterynarii, działającego na zlecenie gminy.
Właścicielu/właścicielko!
Jeśli twój pies stwarza jakiekolwiek zagrożenie dla ludzi, masz OBOWIĄZEK ZABEZPIECZENIA go w taki sposób aby wszyscy na drodze publicznej czy innym otwartym terenie czuli się bezpiecznie – nie obawiali się ataku psa!
Apeluję do właścicieli psów o rozsądek.
Marek Karczewski