Usuną posusz gruby i średni.
Radni gminni podejmą uchwałę podczas XIII Zwyczajnej Sesji Rady Gminy Rzekuń, którą zaplanowano na 11 marca 2025 r. (wtorek) o godz. 15:00. Sesja odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Rzekuniu przy ul. Kościuszki 33, z proponowanym porządkiem obrad:
…
19. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uzgodnienia przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych pomników przyrody;…
… w Czarnowcu
Uzasadnienie (pisownia oryginalna)
Zgodnie z art. 45 ust.2 pkt1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2024r. poz. 1478) prace wykonywane na potrzeby ochrony przyrody uzgadnia się z organem ustanawiającym dana formę ochrony przyrody. Zgodnie z art. 44 ust.1 cyt. ustawy ustanowienie pomnika przyrody, stanowiska dokumentacyjnego, użytku ekologicznego lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego następuje w drodze uchwały rady gminy. Ustawa 16 kwietnia 2004 r. o Ochronie przyrody (Dz. U. z 2024 r. poz. 1478) nie zawiera przepisów określających wymagania w zakresie kwalifikacji podmiotów zajmujących się pielęgnacją pomników przyrody. Wymagania dotyczące kwalifikacji tych podmiotów wywieść można z ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2024 r., poz. 1292). Zabiegi pielęgnacyjne w koronie pomnikowego drzewa wymagają szczególnej pieczy, z uwagi na charakter drzewa. Rada gminy jest odpowiedzialna za dokonywanie przeglądów i konserwację pomników przyrody niezależnie od tego, kto jest posiadaczem terenu, na którym one rosną. Na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, także w zakresie chirurgii drzew, jest potrzebna uchwała rada gminy uzgadniająca te zabiegi. Firma wykonująca zabiegi pielęgnacyjne musi wykazać, że dysponuje co najmniej jedną osobą, który posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, tj.: posiada tytuł zawodowy magistra uzyskany po ukończeniu wyższych studiów, obejmujących wiadomości w zakresie pielęgnacji i konserwacji drzew, oraz odbył po ukończeniu tych studiów co najmniej trzyletnią praktykę zawodową przy konserwacji i pielęgnacji tego rodzaju zabytków oraz uprawnienia III stopnia z zakresu pielęgnacji drzew lub posiadają zaświadczenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków uprawniające do wykonywania prac konserwacyjnych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w zakresie zieleni oraz uprawnienia III stopnia z zakresu pielęgnacji drzew. Cięcia pielęgnacyjne na drzewie uznanym za pomnik przyrody powinna wykonać specjalistyczna jednostka posiadająca odpowiednie kompetencje w tym zakresie. Cięcia takie powinien zarządzić organ, który ustanowił pomnik przyrody na wniosek podmiotu sprawującego nad nim nadzór. Wniosek o wykonanie cięć może złożyć także właściciel nieruchomości, na której rośnie drzewo. Kwalifikacje z zakresu pielęgnacji i ochrony drzew są oceniane na podstawie dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień do wykonywania określonych czynności, np. z zakresu aborystyki, chirurgii drzew uzyskiwane są w stowarzyszeniach organizujących szkolenia i przeprowadzających egzaminy (np. Polskie Towarzystwo Chirurgów Drzew, NOT). Kwalifikacje te są powszechnie uznawane. Pielęgnacja pomników przyrody wymienionych w § 1 wynika z zaleceń zawartych w opinii dendrologicznej wykonanej przez mgr inż Tomasza Zycha. Biorąc powyższe pod uwagę, podjęcie przez Radę Gminy w Rzekuń uchwały w sprawie uzgodnienia przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych przedmiotowych drzewach, jest uzasadnione.


„Firma wykonująca zabiegi pielęgnacyjne musi wykazać, że dysponuje co najmniej jedną osobą, który posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, tj.: posiada tytuł zawodowy magistra uzyskany po ukończeniu wyższych studiów, obejmujących wiadomości w zakresie pielęgnacji i konserwacji drzew…”
Wypielęgnują lipy, do 31 października 2025 r.
Oby te piękne drzewa jeszcze długo cieszyły nasze oczy.
Dziękujemy Nadleśnictwu Ostrołęka i Stowarzyszeniu Ekomena w Ostrołęce za poruszenie tematu oraz pilotowanie procedur o niezbędnych pracach pielęgnacyjnych.
ps. Zabiegi pielęgnacyjne mają być wykonane na podstawie opinii dendrologicznej wykonanej (jak piszą w projekcie) przez „mgr inż Tomasza Zycha”. Opinia podobno zawarta jest w Załączniku nr 1, którego niestety zapomniano na stronie BIP Urzędu Gminy udostępnić.

Marek Karczewski