Gdzie wyrzucać styropian?

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Gdzie wyrzucić styropian? (odpowiedź UG w Rzekuniu)

Styropian to materiał zaliczany do tworzyw sztucznych, z którym często mamy dylemat dotyczący segregowania. Niektóre samorządy nakazują wyrzucać go do plastiku, inne do odpadów zmieszanych, sugerując, że nie da się go dalej przetworzyć.
Jak jest naprawdę?
Czym jest styropian?

Styropian to ekspandowany polistyren, w skrócie EPS. Powstaje w wyniku wtłoczenia powietrza w granulki polistyrenu, dzięki czemu tworzywo jest lekkie, ale też zajmuje objętościowo więcej miejsca. Materiał dobrze izoluje ciepło i wilgoć, dlatego chętnie używany jest przez firmy budowlane do ocieplania budynków, ale też producentów opakowań spożywczych na produkty mające zachować temperaturę, np. kubeczki na ciepłe napoje czy pojemniki na jedzenie na wynos. EPS jest tani w produkcji, co jest korzystne dla stosujących go firm, ale niekorzystne dla ceny surowca w przypadku jego ponownego przetwarzania.

Do jakiego pojemnika wyrzucać styropian?

Kupujesz mięso na styropianowej tacce albo nowy telewizor zapakowany w karton i zabezpieczony styropianem, a potem zastanawiasz się, co dalej z nim zrobić?

Można przyjąć pewną regułę, że…

  • Styropian opakowaniowy czysty trafia do żółtego pojemnika,
  • Czyste opakowania styropianowe po żywności wyrzucamy do żółtego pojemnika,
  • Brudne opakowania styropianowe po żywności trafiają do czarnego pojemnika,
  • Styropian budowlany i resztki styropianu po remoncie powinny zostać odebrane przez firmę wywożącą odpady poremontowe,
  • Duże ilości styropianu można przywieźć do PSZOKu (punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), ale też nie każdy PSZOK go przyjmie – najlepiej sprawdzić na lokalnej stronie zakładu lub zadzwonić i zapytać.
    Tak też jest prawdopodobnie z “naszym” PSZOK przy ul.Turskiego gdzie z relacji mieszkańców wynika, że nie przyjmują tam styropianu.

Składować czy przetwarzać?
Przede wszystkim styropian jest szkodliwy dla środowiska i nie powinien być składowany. Rozkłada się od kilku, kilkudziesięciu do nawet miliona lat, w zależności od warunków środowiskowych. Poza tym, z tworzywa wydzielają się toksyczne substancje, które mogą przenikać do wód gruntowych, jeśli odpad trafi w takie miejsce.

Nie wszystkie miasta współpracują z firmami odbierającymi styropian z sortowni, ale takie firmy istnieją na rynku i z powodzeniem zajmują się odbiorem i przetwarzaniem EPS.
Jeszcze kilka lat temu firmy odbierające styropian budowlany w kontenerach, wywoziły go na składowisko. To jest rozwiązanie, które kosztuje i nie jest przyjazne dla środowiska.

Styropian jest czasem nie do uniknięcia, szczególnie w branży budowlanej i w pakowaniu sprzętów RTV-AGD. Jednak te tworzywa, których używamy do pakowania jedzenia, nie są najlepsze w recyklingu i na co dzień lepiej ich jednak unikać.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi jak mamy postępować ze styropianem, opakowaniowym, spożywczym i budowlanym.

Pytanie gdzie mieszkańcy Czarnowca mają wyrzucać styropian skierowaliśmy do:

  • Urzędu Gminy w Rzekuniu,
  • Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ostrowi Mazowieckiej, Sp. z o.o. – odbiorca śmieci,
  • Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Sp. z o.o. – zarządca PSZOK.

SKAN DOKUMENTU
ODPOWIEDŹ URZĘDU GMINY W RZEKUNIU

/SC/

1 komentarz do “Gdzie wyrzucać styropian?”

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.