Nie segregujesz śmieci? Resort klimatu wie, jak cię na tym przyłapać.

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Nie segregujesz śmieci? Resort klimatu wie, jak cię na tym przyłapać. Jest projekt.

Już wkrótce trudno będzie uciec przed odpowiedzialnością za nieodpowiednie segregowanie śmieci. Ministerstwo Klimatu chce bowiem, by lokalne władze mogły identyfikować osoby wyrzucające odpady do kubłów – na przykład przez stosowanie indywidualnych worków.

Kto nie segreguje śmieci, już dziś musi się liczyć z dotkliwym podniesieniem opłat.

Źle segregujesz śmieci? Władze będą mogły sprawdzić, co wyrzucasz. Umożliwi to identyfikowanie osób, które ignorują przepisy.

Nowa ustawa wprowadzi dla gmin przepis, który umożliwi stworzenie systemu identyfikowania konkretnych odpadów.

Zmiana ma obniżyć koszty gospodarowania odpadami. To właśnie brak odpowiedniego sortowania odpadów jest jedną z przyczyn wzrostu opłat ponoszonych przez obywateli i firmy. W ciągu zaledwie kilku lat cena, jaką samorządy płacą za odbiór tony śmieci, wzrosła z ok. 300 do nawet 1000 zł!

Polacy tymczasem nadal na kwestię dzielenia odpadów na odpowiednie frakcje, czyli metal, papier, szkło, tworzywa sztuczne i odpady biologiczne, są oporni – jedynie 30 proc. jest zbieranych selektywnie. Tymczasem góra śmieci rośnie – w zeszłym roku zebrano ich łącznie blisko 13 mln ton, o 2 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Resort klimatu planuje też zaostrzyć kary za nielegalne pozbywanie się śmieci. Chodzi m.in. o podrzucanie odpadów na drogach, placach czy terenach zielonych. Podwyższone kary, wraz z udoskonalonymi metodami identyfikowania sprawców, pozwolą na ograniczenie tego typu cwaniackich zachowań.

Pamiętajmy również, o zaopatrzenie swojego gospodarstwa w odpowiedni kolor koszy. Już niedługo firmy odbierające odpady nie zabiorą śmieci z zielonego kosza gdy w tym dniu będzie planowany odbiór odpadów zmieszanych! Trzeba wystawić w koszu czarnym, bo zielony zgodnie z Ustawą, z 2017r. służy do gromadzenia szkła.

W chwili obecnej, w Gminie Rzekuń trwa weryfikacja umów śmieciowych pod względem ilości zamieszkałych osób w gospodarstwie, a wpisanych w deklaracji. (pisaliśmy o tym tu)
Trwa również weryfikacja na podstawie zużycia wody, energii elektrycznej i gazu gospodarstw, w których już kilka lat zamieszkują rodziny, a deklaracji śmieciowej nie złożyły. W takiej sytuacji będą wystawiane kary ustawowe za okres zamieszkiwania. Proszę o sprawdzenie czy deklarację złożyliśmy. Informacja w Urzędzie Gminy, w dni robocze pn-pt 7-15 tel. 29 643 24 34.

Prawidłowe kolory koszy do odpowiedniej frakcji:

Zachęcam do sortowania, bo warto.
Marek Karczewski – Sołtys

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.