Tablice informacyjne (sołeckie) jednak potrzebne

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Tablice informacyjne (sołeckie) jednak potrzebne

Świetnym rozwiązaniem w zakresie komunikacji wśród małych społeczności są tablice sołeckie. Tablica informacyjna, oprócz strony internetowej oraz portalów społecznościowych jest źródłem przekazywanych przez sołtysa i gminę informacji mieszkańcom. Tablica ma być jednym z tych narzędzi, które pomaga dotrzeć i komunikować się z lokalną społecznością. Umieszczone w centralnym punkcie wsi, służą do wywieszania wszelkich aktualnych informacji, rozpowszechniania ogłoszeń, prezentowania zdjęć itp.

“Sołtys dba o stan aktualności informacji na tablicach. W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia komunikatów, ogłoszeń, plakatów sołtys powinien uporządkować stan tablicy”.
Takie lub podobne zapisy można odszukać w wielu zarządzeniach innych samorządów w Polsce.
Pomimo braku takiego zarządzenia w naszej gminie (lub mojej niewiedzy o takowym) sam od objęcia zaszczytnej funkcji sołtysa postanowiłem zadbać o wygląd tablic, których było w roku 2019, 3 sztuki.
Po rozmowach z mieszkańcami okazało się, że tablic brakuje – trzeba dostawić kolejne. Zamówiłem w Zakładzie Obsługi Gminy 4 szt. Ustawiliśmy je w wybranych przez mieszkańców lokalizacjach.
Obecnie na terenie Sołectwa Czarnowiec jest 7 tablic ogłoszeń.
Pisaliśmy o tym tu ->

Aby zamieścić istotne informacje na wszystkich tablicach o wydarzeniach w Czarnowcu, bądź przewidziane przepisami prawa muszę pokonać odcinek 9,5 km.
Sami Państwo możecie zauważyć, że nie wszystkie informacje pojawiają się na tablicach, nie wszystkie wiadomości, o których piszemy na portalu społecznościowym i na stronie domowej Czarnowiec.pl. Informacje zamieszczane na tych tablicach określam jako formę niezbędną dla wszystkich mieszkańców posiadających i nieposiadających dostęp do internetu.

Z przeprowadzonej pod koniec ubiegłego roku (2021) elektronicznej ankiety wynika, że większość odpowiadających na pytania, opowiedziała się za utrzymaniem tych tablic, a nawet ktoś z mieszkańców ul. Kasztanowej poprosił o kolejną właśnie przy tej ulicy. Byłaby to ósma tablica i kolejny kilometr dojazdu 🙂
Jeśli wniosek okaże się uzasadniony, taka tablica stanie.

Sołeckie tablice ogłoszeń – czy takie tablice dobrze świadczą o wizerunku danej wioski?

Mogę nieskromnie napisać, że tak!
Zwiedzając drogi naszej gminy i gmin ościennych mogę śmiało stwierdzić, że nasze czarnowieckie są utrzymane NAJLEPIEJ!
Przy okazji zwracam się do Państwa o zwrócenie uwagi na tablice w innych sołectwach oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia i podesłanie do sołtysa w celu weryfikacji wartości wizerunkowej tychże.

Już na początku roku 2021 planowałem z własnych środków finansowych “ogarnąć” jeszcze bardziej nasze tablice. Okazało się, że moje komplikacje zawodowe pozbawiły mnie możliwości finansowania. Tablice pomierzyłem, oczyściłem z wszystkich ogłoszeń i plakatów za co przepraszam, bo nie wszystkie zawieszone istotne materiały zachowałem aby ponownie po remoncie powiesić.
Skończyło się na chęciach lecz już we wrześniu podjęli Państwo decyzję o przeznaczeniu środków z FS na oznaczenie tych siedmiu (bądź ośmiu jeśli stanie przy ul. Kasztanowej) tablic.
W tym roku oznaczymy każdą tablicę napisem podobnym do tabliczek z nazwą ulicy oraz postaramy się umalować stelaże na identyczny kolor jak słupki, na których posadowiono nazwy ulic.

Poniżej prezentuję wykres z Państwa odpowiedziami na pytania (zamieszczone na grafice).

Marek Karczewski
Sołtys

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.