15. sierpnia, list Prezesa Rady Ministrów

Odsluchaj artykuł
Print Friendly, PDF & Email

Warszawa, 15 sierpnia 2022 r.

PREZES RADY MINISTRÓW

Szanowni Państwo,
Drodzy Sołtysi,

dokładnie 102 lata temu, w sierpniu 1920 roku Polacy zmienili bieg historii. Spod wrót Warszawy odepchnęli bolszewicką nawałnicę. To był podwójny sukces. Udało się ocalić nie tylko odrodzoną Ojczyznę, ale i całą Europę. Bez polskiego poświęcenia czerwona rewolucja rozlałaby się na cały kontynent.

To wielkie zwycięstwo nie byłoby możliwe bez powszechnej mobilizacji wstępujących do polskiej armii ochotników, a przede wszystkim bez mieszkańców wsi, którzy bez wahania odpowiedzieli na wezwanie premiera Wincentego Witosa. To jeden z licznych dowodów na to, że historia naszej Ojczyzny jest nie do pomyślenia bez polskiej wsi. Rzeczpospolita zawsze miała wśród mieszkańców wsi swoich najwierniejszych synów i zawsze mogła liczyć na tych, którzy od wieków „żywią i bronią”.

Wieś była i jest ostoją polskości. A rolnicy i mieszkańcy wsi swego patriotyzmu dowodzili zawsze ciężką pracą i gotowością do poświęcenia w momencie historycznej próby. Z wdzięcznością kieruję więc te słowa do Państwa, Pań i Panów Sołtysów, niezastąpionych gospodarzy lokalnych wspólnot. To Wasza codzienna praca — ten wyraz odpowiedzialności za Polskę — stanowi wzór aktywności i troski o dobro Ojczyzny. Rozwijając Wasze małe ojczyzny, są Państwo prawdziwymi twórcami pomyślności naszej narodowej wspólnoty. Za to wszystko w imieniu własnym i całego rządu z serca dziękuję. Zapewniam, że ta wdzięczność będzie się wiązać z dalszym wsparciem wspólnot lokalnych, jakie kierujemy do społeczności wiejskich od 2016 r.

Szanowni Państwo, kolejna rocznica zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej przypada w trudnym momencie historycznym. Dziś swoją bitwę o niepodległość i jednocześnie bitwę o bezpieczeństwo Polski i całej Europy toczy Ukraina. Postawa Polaków sprzed stu lat może być dla nich inspiracją. A nasza solidarna postawa wobec uciekających przez wojną Ukraińców to prawdziwy powód do dumy. Zdaliśmy dziejowy egzamin w roku 1920, zdajemy go i dziś.

Bardzo wszystkim państwu za to dziękuję. O Polsce mówi się dziś w najpiękniejszych słowach — i to we wszystkich językach świata.

Kolejna rocznica zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej przypomina nam o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości Polski. O tym, że jesteśmy potomkami obrońców Odrodzonej Rzeczypospolitej. Dlatego jestem dumny, mogąc oddać w Państwa ręce jeden z naszych symboli narodowych — flagę biało-czerwoną. Wokół tych barw jednoczyliśmy się od wieków. One stały się symbolem świętych dla nas wartości — wolności, suwerenności, solidarności. Życząc Państwu wielu sukcesów, wierzę, że pod biało-czerwonymi barwami razem budujemy lepszą Polskę.

Z wyrazami najgłębszego szacunku
Mateusz Morawiecki

Dodaj komentarz

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.