Nowy Jork lata świetlne za Czarnowcem

Odsluchaj artykuł

Nowy Jork lata świetlne za Czarnowcem

Jeśli zapytasz się losowego mieszkańca z czym kojarzy się Ameryka to usłyszysz, że z wszystkim największym i wszystkim najlepszym. Tam robią najlepsze hot-dogi i największe samochody, ale na pewno nie usłyszysz, że ten kraj jest jakieś 150 lat za Europą i jakieś dwanaście lat za Czarnowcem. Amerykanie właśnie odkrywają kosze na śmieci.

7 marca 1884 prefekt Paryża Eugene Poubelle wydaje dekret, w ramach którego właściciele budynków muszą posiadać trzy pojemniki na odpady o pojemności od 40 do 120 litrów, a każdy z nich musi być szczelnie zamykany. Jeden pojemnik ma służyć do przechowywania odpadów ulegających kompostowaniu, jeden na papier i tkaniny, a trzeci na miski, naczynia itd. (bo wtedy tłuczenie się naczyń było na porządku dziennym).
Uznaje się, że jest to symboliczna data powstania kosza na śmieci, ale już wcześniej ludzie starali się usuwać zanieczyszczenia ze swojego otoczenia. Francuski system uznawany jest za pierwszy zorganizowany sposób walki ze śmieciami zalewającymi ulice miast. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie miejsc bez koszy na śmieci. Przynajmniej do tej pory, bo okazuje się, że Nowy Jork „odkrywa zalety kosza na śmieci”

8 lipca 2024 r. burmistrz Nowego Jorku Eric Adams dumnie pokazuje kosz na śmieci

Od 12 listopada 2024 r. wszystkie nieruchomości zostały objęte obowiązkiem posiadania kosza na śmieci. Burmistrz postawił sobie za cel usunięcie worków na śmieci z ulic, bo nie dość, że to nieestetyczne, to dodatkowo zajmuje przestrzeń chodnika, a w workach buszują szczury. Zmiana ma poprawić warunki sanitarne w Nowym Jorku.
Tyle o „zacofaniu Nowego Jorku”.

Mieszkańcy Czarnowca sortują śmieci od 2012 roku… do koszy!

Pomimo, że gmina Rzekuń (jak każda w Polsce) miała obowiązek wprowadzenia jednolitego systemu segregacji odpadów do końca czerwca 2022 roku! – pisaliśmy o tym tu -> tego nie uczyniła, mieszkańcy sami się edukują. Może to się wiązać z nałożeniem kar na samorząd, który rozłoży koszty na „Kowalskiego”.
W Czarnowcu widać poprawę nawet pomimo braku gminnej kampanii o zasadach sortowania.
W pierwszych latach sortowaliśmy na dwa, trzy kosze, teraz jest ich pięć.
ZIELONY – do szkła!
NIEBIESKI – do papieru, kartonu
ŻÓŁTY – do plastiku i drobnego metalu
BRĄZOWY – do BIO
CZARNY – do śmieci „niesortowalnych”
POPIÓŁ – gromadzimy w mocnych, specjalnych szarych workach.

Ale to nie koniec nowości w śmieciach!

Od stycznia 2025 roku gminy będą musiały zadbać o wdrożenie kolejnych zmian. Czekają nas kolejne kosze (jeszcze nie wiemy jakiego koloru). Tym razem będziemy zobowiązani do oddzielania kolejnej frakcji. Ubrania, tekstylia, obuwie będziemy musieli wrzucać do odrębnych pojemników.

Jak sortować (obecnie) śmieci i do jakiego koloru co musimy wyrzucać nie tylko w Czarnowcu ale i gminie Rzekuń, i Ostrołęce, i powiecie ostrołęckim i na terytorium całej Polski przedstawiamy w poniższym filmie.

Stosujmy się do zasad sortowania ustawowego.

O podwyżkach opłat za śmieci przeczytacie Państwo w następnym artykule. Zapowiedź była tu ->

Marek Karczewski – sołtys

Do powyższego wpisu korzystałem z treści zawartych na stronie spidersweb.pl (dostęp 17.07.2024)

Ułatwienia dostępności

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.