Od 1 stycznia 2025 roku tekstylia, w tym zużyte ubrania, buty, pościel czy zasłony, nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane. Nowe przepisy nakładają na samorządy obowiązek organizacji selektywnej zbiórki tekstyliów.
Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie istotne zmiany w przepisach dotyczących segregacji odpadów!
Co zrobić ze zużytymi tekstyliami?
I choć jeszcze w roku 2022 roku gdy w całej Polsce można było palić WSZYSTKIM – wysłuchaj tu , to obecnie obowiązują przepisy, że jednak wszystkim palić nie można.
Dodatkowym problemem jest również to, że nie wszyscy mieszkańcy Czarnowca czy gminy Rzekuń posiadają piece do spalania tekstyliów.
Obowiązkowa selekcja tekstyliów to kolejna rewolucja w gospodarowaniu odpadami i jak się okazuje kolejny problem dla mieszkańców.
Z początkiem 2025 roku w Polsce zaczęły obowiązywać nowe przepisy związane z segregacją odpadów. Podstawą prawną tych zmian jest dyrektywa 2018/851 Parlamentu Europejskiego oraz polskie ustawy wprowadzające przepisy wynikające z prawa unijnego. Wprowadzone regulacje mają na celu zmniejszenie ilości śmieci trafiających na wysypiska oraz zwiększenie poziomu recyklingu. W szczególności dotyczą one:
- obowiązkowej segregacji tekstyliów,
- nowych zasad postępowania z odpadami budowlanymi i remontowymi,
- wdrożenia systemu kaucyjnego.
Zmiany te wynikają z konieczności dostosowania polskiego systemu gospodarowania odpadami do unijnych norm i rosnących wymagań środowiskowych.
Za nieprzestrzeganie zasad stosowania selektywnej zbiórki tekstyliów gmina i mieszkańcy mogą być ukarani wysokimi karami finansowymi.
Podstawą do kontrolowania segregacji odpadów są przepisy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz lokalne regulaminy uchwalane przez rady gmin.
Kampania dla mieszkańców. Gdzie?
Wrzucanie tekstyliów do kontenerów na odpady zmieszane (lub inne) wiąże się z ryzykiem nałożenia kar. Za brak segregacji musimy liczyć się z podwyższeniem opłat za wywóz śmieci od 200 proc. do 400 proc. Co ważne, wystarczy, że jeden raz wrzucimy tekstylia do złego kontenera, a kara może zostać już naliczona.
Gmina Rzekuń do dziś nie poinformowała mieszkańców o wdrożeniu obowiązkowego systemu segregacji tekstyliów na terenie gminy. Mieszkańcy nie posiadają żadnej wiedzy czy gromadzone tekstylia można w dowolnej ilości i w dowolnym stanie dostarczać do PSZOK.
Nie ma do dziś żadnych regulacji prawnych ze strony gminy (uchwał, zarządzeń), które określają zasady sortowania tekstyliów na terenie naszej gminy.
Nikt z mieszkańców dotychczas nie otrzymał żadnej ulotki edukacyjnej jak prawidłowo zastosować się do wytycznych państwowych. Na stronach gminnych BIP również nie zamieszczono żadnych informacji w tym zakresie.
W jaki sposób mieszkańcy mają sortować i gdzie wyrzucać?:
– jesionki, marynarki, żakiety,
– spodnie, kalesony, rajtuzy,
– czapki, kapelusze, berety,
– obuwie skórzane, obuwie tekstylne,
– stringi, staniki, bokserki,
– skarpetki, pończochy, rajstopy,
– obrusy, firany, zasłony…
Jeszcze większy problem pojawia się w przypadku użycia tekstyliów jako czyściwo:
– bawełniane koszulki i inne tekstylia nadające się do czyszczenia i pielęgnacji: maszyn rolniczych, samochodów, motocykli, rowerów czy hulajnóg.
Jak postąpić w przypadku zabrudzonych olejem i smarem szmat?
Gdzie wyrzucić szmaty wykorzystywane do pielęgnacji naszych zagród i domostw – używanych do mycia podłóg, sanitariatów, okien, luster itd…
Kiedy gmina zacznie edukować mieszkańców, tak aby uniknąć w przyszłości kar za niewłaściwe sortowanie tekstyliów?
Czy mieszkańcy gminy otrzymają w najbliższym czasie ulotki edukacyjne?
Zawsze pomocny harmonogram odbioru odpadów.
I choć nie ma w tej apce jeszcze informacji o sortowaniu tekstyliów to warto ją mieć w swoim telefonie!
Dzięki uprzejmości Państwa Katarzyny i Artura Krzynówków z Czarnowca, na naszej stronie znajduje się zawsze przejrzysty harmonogram odbioru odpadów z podanymi terminami płatności za śmieci.
Dzięki aplikacji KIEDY ŚMIECI zapomnicie Państwo o zapominaniu – kiedy, jaki kolor kosza wystawić 🙂
Polecamy tę aplikację.
Marek Karczewski